SEÇİM TARİHİMİZDE BİR İLK. NFT İLE KAMPANYA FİNANSMANI 

0

SEÇİM TARİHİMİZDE BİR İLK. NFT İLE KAMPANYA FİNANSMANI 

Türkiye’de ilk kez bir belediye başkan adayı seçim kampanyasına fon oluşturmak amacıyla NFT satışı yapmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katılan Taylan Yıldız, yaptığı büyük boy NFT resmini kendisine destek olmak isteyenler için piksel piksel satışa çıkardı.

“İnternetçi Abi”  olarak tanınan Taylan Yıldız’ın oluşturduğu ‘hayalimdeki.istanbul’ adresine  girildiğinde, “NFT’den 1 pixel al, hayalindeki İstanbul’u geri al” ifadesiyle karşılaşılıyor.

NFT (Non-Fungible Token) terimi, benzersiz dijital varlıklar için kullanılıyor. Yıldız’ın ‘hayalimdeki Istanbul’ resmî de bu özelliğe sahip. 1 milyon 453 bin pixelden oluşan resmin bir pixeli için 20 Tl ödeniyor. Ödeme kripto para ile yapılabiliyor. Bitcoin hesabı olmayanlar için cüzdan kurulumu konusunda  destek sağlanıyor.

ÇIKACAK RESİM SÜRPRİZ

“Hayalimdeki İstanbul” resminde satılan her pikselin görüntüsü açılıyor. Böylece NFT resmin piksellerinin tamamı satıldığında görselin tamamı ortaya çıkacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağımsız belediye başkan adayı Taylan Yıldız, çok sayıda kişinin bu yeni yöntemle destek olduğunu belirterek şunları söyledi:

“ Özellkle gençlerden büyük ilgi var. Bu, eski usul siyasete adeta bir itiraz halini aldı. Yenilikçi, şeffaf ve adaletli bir pencere açtık. ‘NFT’den 1 pixel al, bir tuğla kaldır’ diyorum. Gençlerin sorun çözme gücünü dijital demokrasiyle göstermek istiyorum.”