İstiklal Caddesi’nin simgelerinden Beyoğlu Sineması, yenilenmiş haliyle bu akşam kapılarını açıyor

0

İstiklal Caddesi’nin simgelerinden Beyoğlu Sineması, yenilenmiş haliyle bu akşam kapılarını açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı, ağustosta mali sıkıntılar nedeniyle kapanan Beyoğlu Sineması’na sahip çıkarak sinemanın faaliyetlerine ‘İBB Beyoğlu Sineması’ olarak devam edeceğini açıklamıştı.

İBB, “Efsane dönüyor” diyerek yaptığı açıklamada sinemanın yenilenmiş haliyle yarın akşam İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla kapılarını açacağını duyurdu.

Beyoğlu Sineması

Beyoğlu Sineması ilk olarak bulunduğu, Halep Pasajı’nın arka kısmına sonradan ahşap olarak inşa edilen Pera Sirki’ne dayanıyor. Bu yapı 1904’te geçirdiği yangından soma Mimar Campanaki’nin müdahalesiyle ilk tiyatro binası şekline kavuştu.  1906’da  “Varyete Tiyatrosu”, Cumhuriyet Dönemi’nde adı değiştirilerek “Fransız Tiyatrosu”, 1942’de “Ses Sinema ve Tiyatrosu”, 1963’te bakımdan geçirilerek “Dormen Tiyatrosu” olarak anılan yapı, 1972’de tamamen bir sinema salonuna dönüştürüldü. Yapı, 1984’te pasajın yalnızca ön cephesi korunmak şartıyla büyük bir onarım gördü. 1989’da hanın alt katında, Batı standartlarına uygun 300 koltuklu Beyoğlu Sineması hizmete girdi. Böylece yapı Beyoğlu’nun kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunan bir yer haline geldi. Açıldıktan sonra ilk sezonu olan 1990 yılında, Beyoğlu Sineması İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin gösterim salonlarından biri oldu. 1994 yılında Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulan Eurimages Avrupa Sineması üyeliğine Türkiye’den kabul edilen ilk sinema işletmesi.