Rahmetli Sağken Az Konuşmuş Olacak ki, Öteki Alemde Takır Takır Konuşsun Diye Altın Bir Dil Kondurmuşlar ?

0
Mısır, Taposiris Magna adlı Antik  yerleşimde bulunan  2 bin yaşındaki altın dilli mumyanın sırrı çözüldü. 
Mısır Eski Eserler Bakanlığı 29 Ocak’ta yayımladığı bir açıklamada, mumyalamayı gerçekleştirenlerin, ölen kişinin öbür dünyada konuşabilmesini sağlamak için ağzına altın dil yerleştirdiğini düşündüklerini ifade etti.
Yetkililer ölen kişinin dilinin mumyalama sırasında çıkarıldığını ve yerine altın bir dil konmuş olabileceğini düşünüyor. Böylece ölen kişinin ölenlerin öbür dünyada yeraltı tanrısı Osiris’le konuşabileceğine inanıldığı tahmin ediliyor.
Zira eski Mısırlılar, Tanrı Osiris’in yeraltı dünyasını yönettiğine ve ölenlerin ruhlarını yargılayacağına inanıyordu. Bu nedenle de ruhların tanrıyla konuşabilmesi önem taşıyordu.
Öte yandan, ölen kişi konuşma engelli olduğu için de altın dil takılmış olabilir. Ancak böyle bir engeli olup olmadığı bilinmiyor. Arkeologlar da söz konusu açıklamaların sadece bir tahmin olduğunu söylüyor.
Dominik Cumhuriyeti’nden Kathleen Martinez liderliğindeki arkeologlar, söz konusu mumyayı, Osiris’e ve onun hem karısı hem de kız kardeşi olan Isis’e adanmış tapınakların bulunduğu Taposiris Magna’daki 16 mezardan birinde keşfetti.
Daha önce arkeologlar, aynı bölgede VII. Kleopatra’nın resminin yer aldığı sikkeler bulmuştu. Bu da söz konusu tapınakların kraliçenin hükümdarlığı döneminde kullanıldığını düşündürmüştü.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here