2’nci İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema buluşması ve İZKİTAP fuarı 19 Nisan’da başlıyor

0

2’nci İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema buluşması ve İZKİTAP fuarı 19 Nisan’da başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2. İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması’nı 19-26 Nisan tarihlerinde düzenliyor.

Kentin birçok noktasında 17 filmin sanatseverlerle ücretsiz buluşacağı festivalde ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’da düzenleyeceği İZKİTAP fuarına paralel olarak söyleşiler yapılacak.

Etkinlikteki tüm gösterim ve söyleşiler ücretsiz olacak.

2’nci Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması’nda edebiyat yapıtlarından uyarlanmış filmler de yer alıyor.

Yazarların yaşamları üstüne biyografik nitelikte kurmaca ya da belgesel yapımlar da Buluşma’nın bir başka etkinliği.

Programda, Fransa’dan “Kral ve Kuş” ve “Zazie Metroda”nın yanı sıra “Kabil’in Kırlangıçları” ile “Sönmüş Hayaller”, Almanya’dan “Ingeborg Bachmann-Çöle Yolculuk” ve “Elfriede Jelinek-Dili Esaretinden Kurtarmak”, “Kızıl Gökyüzü , İtalya’dan “Commandante” ve “Lubo” ile sekiz yerli yapım yer alıyor.

Edebiyat-Sinema Buluşması kapsamında, geçen ay yitirdiğimiz iki büyük yazar, Füruzan ve Yılmaz Karakoyunlu’yu anmak amacıyla iki yazarın yapıtlarından uyarlanmış filmlerin yanı sıra, edebiyatımızın ustaları Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Yaşar Kemal üstüne filmlerle, Onat Kutlar’ın Ferit Edgü’nün “O” romanından uyarlayıp, Erden Kıral’ın yönettiği “Hakkari’de Bir Mevsim” filmi gösterilecek.

Nazım Hikmet üstüne iki kurmaca, Biket İlhan’ın “Mavi Gözlü Dev” ve Cengiz Özkarabekir’in Ahmet Ümit uyarlaması “Merhaba Güzel Vatanım” ve 2023’ün önemli belgesellerinden “Ulyses’i Çevirmek” de festivalde gösterilecek sekiz yerli yapım arasında.

Küratörlüğünü Vecdi Sayar’ın yaptığı “Buluşma” kapsamında yedi söyleşi, “Merhaba Güzel Vatanım”ın yazarı Ahmet Ümit, “Mavi Gözlü Dev”in yönetmeni Biket İlhan, “Yaşar Kemal Efsanesi”nin yönetmeni Aydın Orak, “Sabahattin Ali: Sabah Yıldızı”nın yönetmeni Metin Avdaç’ın yanı sıra, Füruzan hakkında Metin Celal, Yılmaz Karakoyunlu hakkında Nedim Atilla, “Hakkari’de Bir Mevsim” hakkında Şükran Yücel söyleşileri yer alıyor.

“4. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali” başvuruları da devam ediyor. Başvurular, intercultural.turkey@gmail.com adresinden veya www.filmfreeway.com sitesi üzerinden yapılıyor.