5 büyüklüğünde deprem olmuştu. Uzmanlardan kritik açıklama: ’30 bin yapı depreme dayanıksız. 6,5 büklüğünde deprem olabilir’

0
Konya’nın Selçuklu ilçesinde saat 18.06’da AFAD’a göre 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Depremin ardından açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Kamil Akın, Konya’da depreme dayanıksız 30 bin riskli yapı olduğunu söyledi. Konya’da riskli yapı sayısının her geçen günde arttığına dikkati çeken Kamil Akın şunları söyledi:
-Konya’da 50 km uzunluğundaki fay zonu 6, 6,5 büyüklüğünde deprem meydana gelebileceğini uzmanlar söylüyor. Konya’nın zemini alüvyon olduğu için depremi daha şiddetli hissedebiliyor. ‘Konya deprem bölgesi değil’ derler ama bu deprem Konya’da da deprem olabileceği gerçeğini insanlara gösterdi.
-Konya’nın maalesef yapı stoku büyük bir depreme hazır değil. Konya’da en az 30 bin bina depreme dayanıksız ve riskli. Bu yüzden bu 30 bin binanın bir an önce dönüşüme girmesi lazım. Bunun da yanında kentteki tüm yapıların her 5 yılda uzmanlar tarafından kontrol edilmesi ve raporlandırılması lazım.”

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık ise depremin Konya fay zonunun kuzeyinde meydana geldiğini ve bunun kaydedilen en büyük deprem olduğunu kaydetti. Arık, “Deprem bizim beklediğimiz bir depremdi. Deprem Konya’da 50 kilometre uzunluğundaki Konya fay zonunun kuzey ucunda meydana geldi. Bağımsız bir deprem olduğu için daha büyük bir deprem beklemiyoruz ama fay zonu tam bir şekilde kırılırsa 6-6,5 büyüklüğünde deprem meydana gelebilir” şeklinde konuştu.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Çandır-Selçuklu/Konya’da 5,1 deprem oldu. Deprem Konya-Çandır hattında, kesikli uzanan fay parçalar üzerinde (Konya Fay Zonu, Eren, 2019). Sevgiyle” dedi.

İlgili Haber:

Konya; 5.0! Ankara’da da hissedildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here