36 bilim-sanat insanının bildirileriyle katılacağı Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu 3 Haziran Cumartesi yapılacak. 

0

36 bilim-sanat insanının bildirileriyle katılacağı Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu 3 Haziran Cumartesi yapılacak. 

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Nâzım Hikmet’in 60. ölüm yıldönümünde gerçekleşecek Uluslararası Nazım Hikmet Sempozyumu 3 Haziran’da gerçekleşecek.

Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu 3-4 Haziran 2023 İstanbul’da yapılacak .

2002 yılında şairin 100. doğum yılı nedeniyle gerçekleşen Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu’nda olduğu gibi yurtiçinden ve dışından davet edilen bilim ve sanat insanlarıyla Nâzım Hikmet sanatı, kişiliği, barış, özgürlük ve eşitlik mücadelesi, bilinmeyen ve farklı yönleri sempozyum oturumlarında günümüzden bakışla yeniden değerlendirilecek.

Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumun bildirileri dünya şairi olarak, şiirlerinde ve destanlarında kullandığı teknik, şiirinde özel isimler, politik tiyatro düşüncesinin oyunlarına etkisi, ‘Kafatası’ oyununda bilim ve kapitalizm ilişkisi, ‘Benerci Kendini Niçin Öldürdü?’ oyunun sahneye konuluşu hakkında açıklamalar, Türk Sineması’nın erken döneminde ve müzikal filmlerin başlatılmasındaki etkisi, medyada yansımaları, şiirlerinde kent ve ülkeler, avangard ve modernist kimliği gibi Nâzım Hikmet’le ilgili çeşitli ve ilk kez ele alınan konuları içeriyor.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, ayrıca sempozyumda “Bilinmeyen Yönleriyle Basında Nâzım” sergisini açıyor.

Nâzım Hikmet’le ilgili basına yansıyan belgeler ve görüntüleri içeren, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan ama kitaplarda yer almayan şiir ve yazılarından oluşan belgesel niteliğinde sergi Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sanatseverlerle buluşacak.

İlki 2002 yılında şairin 100. doğum yılı nedeniyle gerçekleşen Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu’nun  3-4 Haziran 2023 tarihinde düzenlenecek ikincisine yurt içinden ve dışından otuz altı bilim-sanat insanı bildirileri ile katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here