400 yıl ceza aldı, 34 yıl içeride yattı… ‘Sen suçsuzmuşsun, haydi evine’ denildi!

0

400 yıl ceza aldı, 34 yıl içeride yattı… ‘Sen suçsuzmuşsun, haydi evine’ denildi!

Seslendiren: Tuğçe SAYIN

Birleşik Devletleri’nde savcılar, silahlı soygun suçundan 400 yıl hapse mahkum edilen ve 34 yıldan fazladır hapiste yatan adam hakkındaki  suçlamaları reddetti.

Haksız yere hüküm giyen 57 yaşındaki mahkum Florida’da tutulduğu hapishaneden serbest bırakıldı.

Sidney Holmes, Kasım 2020’de Broward County eyalet savcılığının mahkumiyet inceleme birimiyle temasa geçerek 1988’de işlediği iddia edilen suçla ilgili masum olduğunu belirtmişti.

Florida Masumiyet Projesi, Holmes’un şüpheli haline gelmesine “garip bir dizi koşulun” yol açtığını ileri sürdü.

CNN’de yer alan habere göre eyalet savcılığı davanın son incelemesine dayanarak, “Holmes’un aleyhindeki başlıca kanıt olan görgü tanığının tutarsız teşhisi nedeniyle makul bir masumiyet iddiasında bulunduğuna karar verdiklerini” belirtti.

Mahkumiyet inceleme birimi, davayla ilgili son kararında “Broward eyalet savcılığı, dava bugün sunulsaydı Holmes’u suçlamazdı” şeklinde görüş bildirdi.

Holmes’un serbest kalacağını öğrendiğinde “Umudumu hiç kaybetmedim ve bu günün geleceğini hep biliyordum. 34 yılı aşkın bir süredir ilk kez özgür bir dünyada anneme sarılmak için sabırsızlanıyorum.” dediği ifade edildi.

Holmes, 1988’de Broward County’de bir marketin dışında iki kişinin silahlı soyguna uğramasıyla bağlantılı olarak tutuklanmıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here