İzmirli  asbestli savaş gemisi Nae Sao Paulo’ya karşı birleşti!

0

İzmirli  asbestli savaş gemisi Nae Sao Paulo’ya karşı birleşti!

İzmir; Emek, Demokrasi ve sivil toplum kuruluşları, asbestli savaş gemisinin Aliağa’da sökümüne karşı ortak mücadele kararı aldı.

Bu bağlamda,yarın saat  18.00’de Aliağa Petrol-İş önünden başlayacak yürüyüşle   Aliağa Demokrasi Meydanı’nda  “Aliağa Dünyanın Çöplüğü Değildir”mitingi gerçekleştirilecek.

Yarın  Saat 21.00’de de  İzmir Gündoğdu Meydanı’nda Moğollar Konseriyle direniş ulusal boyutta duyurulmaya çalışılacak.

TMMOB, KESK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve DİSK’in yer aldığı İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Aliağa’ya getirilecek asbestli gemiye karşı ortak yol haritası çizmek için düzenlediği toplantı kentteki çevre ile ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi.

Mimarlık Merkezi’ndeki toplantıda Brezilya’ya ait dev uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun Aliağa’da sökümüne karşı ortak mücadele kararı alındı.

Bu mücadeleyi ulusal ve uluslararası platformlarda duyurmak için ise İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin koordinasyonunda bir çalışma grubunun kurulmasına karar verildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; 

“Bugün burada inanılmaz güzel fikirler ortaya çıktı. Ortak aklın yükselmesi bu demek. Bu hikâye biraz uzun soluklu aslında. Bugünden yarına sonuç alınacak bir şey değil ama bugünden yarına her gün büyütmemiz gereken bir mücadeleden bahsediyoruz. Bu mücadele sadece Aliağa, İzmir’de değil; Akdeniz’i de kapsamalı, gerekirse bütün dünyaya mesaj vermeli. Bir ülkenin, bir kentin çöplük haline getirilmesi yeteri kadar bir mesaj taşır, yeteri kadar bir mücadele alanı yaratır.” dedi.

Türk firması Sök Denizcilik şirketinin 2021 yılının Nisan ayında Brezilya’dan satın aldığı nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun söküm için İzmir Aliağa’ya getirilmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçen ay izin vermişti.

Bilim insanları söküm işlemiyle ilgili çevre ve halk sağlığına ilişkin zararlar konusunda uyarsa da bakanlık geri adım atmadı.

Geminin 5 Ağustos’ta Rio De Janeiro Limanı’ndan yola çıkması bekleniyor.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here