Unutulmaz Pilot Kameraman; Murat ÖZTÜRK…

1

Unutulmaz Pilot Kameraman; Murat ÖZTÜRK…

O mesleğine aşık bir kameramandı. Maviliklere tutkundu, denizlerden havacılığa geçişine tanık olduğum Murat Öztürk, 19 Mayıs 1913 yılında Adana’da bir gösteri uçuşunda hayatını kaybetti. Murat’ın gökyüzünde kalışının sekizinci yıldönümü.

Murat Öztürk, sıra dışı bir insandı. Pilotluğun da O’na yetmediği anladığı anda akrobasi pilotluğuna adım attı.


Hani bir laf vardır “Frekansımız tutmalı” diye… İşte o hesapla TRT İstanbul Haber Bürosunda 80’li yıllarda başlayan arkadaşlığımız ölümüne kadar sürdü. Bendeniz muhabir, Murat kameramandı. TRT’nin siyasete gömülmüş haber bültenlerinde farklı haberleri destekleyen ve bekleyen ustalarım, yöneticilerim oldu. Murat’ın “ hadi bir konu bul da gidelim” sözlerini hatırlıyorum. Birlikte denizlere açıldık, gökyüzünde uçtuk. Çok haberi birlikte takip ettik. İstanbul Boğazı’nın Garipçe köyünden Kalkan Balığı avına giden balıkçılarla Karadeniz’in ortasında kaldık. Ultralight denilen, dört bir tarafı açık basit uçakla haber peşinde uçtuk. SEKA işçilerinin İzmit’deki fabrikanın kapatılmaması için direnişlerine tanık olduk. Bunlar aklımda kalanlar… Daha nice haber var.

Önce Murat TRT’den ayrıldı. Bende 3 yıl sonra özel tv ortamına keskin bir dalış yaptım. Murat ile yine buluştuk. Murat’ın sayesinde özel televizyonlarda ayrı bir havam olduğunu söylemeliyim. Uçağıyla tanker kazalarını havadan görüntüledik. Türkiye’nin az bilinen koyları üzerinde uçtuk,.. Yetmedi ilginç alanlarda karadan koşturduk, Dalyan’da Caretta Caretta Kaplumbağaları, Foça’da Akdeniz Foku aradık.

İnanılmaz Hava Fotoğrafları

Murat Öztürk’ün 90’lı yılların başında birkaç arkadaşıyla kurduğu havacılık okulu Hezarfen çeşitli engellerle karşılaştı. Can Okanar ustamla birlikte bu engellerin üzerine yürüdük, Murat’a destek verdik. Yıllar geçip giderken Cem Uzan’ın sahibi olduğu STAR Gazetesi basınımızda bir ilki başlattı, Dronların falan olmadığı yıllarda Murat gazetenin gökyüzü muhabiriydi artık. 1999 Gölcük Depremindeki hava fotoğraflarının her biri olay oldu.

Benim çevre haberlerine ilgimi bildiği için, orman ve sahil yağmalarından fotoğrafları bana da gönderirdi. Özel Tv’ler malum… Çalıştığım bazı kanallar ya battı, ya da maaş ödeyemedi. Zorlu yıllarda özel şirketlere tanıtımlar hazırladık.

Unutulmaz Röportaj

Akrobasi uçağı pilotluğu… Adını yazmak kolay, dünyanın en zor mesleklerinden biri… ‘Ölümle hayat arasındaki çizgidesin’ derler ya… İşte o çizgi rotan olmuş, uçuyorsun.
Ölümünden bir yıl önce çalıştığım radyo için İstanbul’da düzenlenen Havacılık festivaliyle ilgili Murat ile röportaj yapayım dedim. Telefonda yapacağımız konuşmayı bile maceraya sürüklemişti. “Ben uçarken konuşayım. Yanımda öğrencim olacak. Kontrol onda olur, ben konuşurum” demişti. İki kişilik akrobasi uçağına çarpan rüzgarın yoğun uğultusu eşliğinde Murat ile konuşmaya çalışmıştım.

Murat Öztürk hayatını kaybettiğinde 60 yaşındaydı. Sınırda yaşamayı seviyordu (tanıdığım bazı kameraman ve foto muhabirlerinde bu özelliğe tanık olmuşluğum vardır) 1977 1 Mayısında silahların sıkıldığı sırada Taksim meydanı ile Gezi Parkı arasındaki miting kürsüsündeki yerini terk etmediğini, alanı gören yüksekçe yerden kamerasıyla görüntü aldığını anlatırdı. Sonra çekim yaptığı yerde mermi izlerini görünce, “ işte o zaman biraz korktum” demişti. Bizim dünyamızın iz bırakan yorulmaz emekçilerindendi Murat Öztürk.
Cenazesinde eşi değerli arkadaşım Nilgün Öztürk’ün yanına vardığımda söyledikleri hiç aklımdan çıkmıyor. ”Arkadaşın gökyüzünde kaldı”

İŞTE O RÖPORTAJ
Murat Öztürk, haberciliğe başladığı tarih 1970’li yılların başıydı. TRT’de 1990 yılına kadar devam eden kameraman ve foto muhabirliğini ölene kadar bırakmadı. Sonra 1985 yılından itibaren tutkuyla bağlı olduğu havacılık geldi. Havacılıkla gökyüzünde görüntü avcılığını Türkiye’de biraraya getiren tek isim oldu. 1999 Depreminden, gemi kazlarından, onlarca yangın ve faciadan inanılmaz görüntü ve karelerle döndü. Cengiz Erdil, Sesli Dosya’da 6 Mayıs’da İstanbul’da bir gösteri gerçekleştiren yakın dostu Murat Öztürk ile bir röportaj yapmıştı. Röportaj sıransında Murat Öztürk yine çok sevdiği gökyüzündeydi.

Cengiz Erdil: İstanbul semaları 12 Mayıs Pazar günü muhteşem bir gösteriye hazırlanıyor. Büyükçekmece Hezarfen Havaalanı’nda yapılacak gösteri için çalışmalar sürüyor. Telefon hattında pilot Murat Öztürk var. Muratla TRT’de uzun yıllar birlikte çalıştık, kameraman arkadaşım. Aynı zamanda hava fotoğrafları ve görüntüleriyle birçok kez ödüller kazandı. Murat geçtiğimiz günlerde 12 Mayıs’taki gösteriye dikkat çekmek için Boğaz’da bir gösteri yaptın. Önce bu 12 Mayıs’taki gösteri bir ilk ve senden öğrenelim. Şu anda da havadasın galiba?

Murat Öztürk: Evet şuanda Hezarfen’da uçuyorum pilot olarak, öğretmen pilotum aynı zamanda. Pazar günü Türk yıldızları ve Solo Türk gelecek. Bu da ilk defa İstanbul‘da halkın izleyebileceği bir alanda toplanma ve toplu halde gösteri şansı bulacak Hava Kuvvetleri ve büyük bir halkı biz burada bekleyeceğiz. Bir de belediye, valilik ve beldeler bizi destekliyor. Dolayısıyla belediye otobüs kaldıracak çeşitli noktalardan. Evet hattımız kesildi hareket halinde olduğumuz için.

Cengiz Erdil: Tabi havada bir yerde durmak mümkün değil, bu gösteride sen de uçacak mısın?
Murat Öztürk: Ben de uçacağım, ben de gösteri yapacağım. Ama burada en önemlisi uçakların bulunduğu alanı görecekler. Zaten buraya gelenler havacılıkla ilgili meraklıları olacağı için onların sorularını cevaplandıracağız. Güzel bir hafta sonu eçecek.

Cengiz Erdil: Gösteriden önce sen Boğaz’da gösteri uçuşu yaptın, değişik bir uçak kullandın. Nasıl bir uçaktı o?
Murat Öztürk: İki kişilik akrobasi uçağı. Dolayısıyla benim şahsımın gösteri yapmasından gayri dikkati çektim. Pazar günü yapılacak olan etkinliğin haberini vermek amaçlıydı, amacıma ulaştım.

Cengiz Erdil: Peki Murat bu gösteride amatör pilotlar da katılacak mı? Bunlar sadece profesyonel gösteri, amatör pilotlar bunu izleyici olarak gelecekler değil mi?
Murat Öztürk: Doğrudur, çünkü şöyle bir durum var. Esas burada Hava Kuvvetleri’nin gösterisi, biz aslında garnitür kalıyoruz öyle söyleyeyim ama birilerinin de burada aktivite yaptığını görmüş olacaklar. Onlara güzel bir gün geçirteceğimizi tahmin ediyorum.

Cengiz Erdil: Peki bu amatör pilotluğa ilgi nasıl son yıllarda? Türkiye’de ilgi arttı değil mi? Bayağı meraklısı var bu işin.
Murat Öztürk: Doğrudur, çünkü geçtiğimiz günlerde pilotlar konusunda insanlar bilgili değildi. Bireylerin de pilot olabileceklerini öğrendiler ve çok ilgili insan sayısı var. Onları da biz buraya davet ediyoruz. Giriş serbest, çok yerden belediye otobüsleri kaldırılacak, Taksim’den, Mecidiyeköy’den, TÜYAP’tan Hezarfen’e ulaşabilecekler.

Cengiz Erdil: Peki şu anda yanında bir öğrencin mi var senin?
Murat Öztürk: Doğrudur, o şimdi uçuşu gerçekleştiriyor çok rahatlıkla, ben sadece onu izliyorum. İdare etmeden uçabilecek bir şeritte olduğu için de seninle konuşuyorum

Cengiz Erdil: Murat Öztürk sana kolay gelsin diyoruz. İyi uçuşlar.
Murat Öztürk: Teşekkür ederim. Böyle bir etkinliği duyurmak için yer verdiğiniz için, sizleri de bekleriz.

Cengiz ERDİL/Gazeteci

 

CengizERDİL/kentekrani

Youtube Abone Olmak İçin Tıklayınız

www.kentekrani.com 16 Mayıs 2021

Yazarın Tüm Yazıları

1 YORUM

  1. Evet Cengiz; rahmetli Murat’ın 1977 Taksim’deki görüntülerini unutamadım ve büyük bir ustalıkla kullandığı kamerasıyla çekmiş olup, TRT ekranlarında yayınlanan o görüntüler halen gözümün önünde.
    Kendisine, Allah’tan rahmet; geride bıraktığı aile bireyleri ile sana sağlıklı ömürler diliyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here