Yaşar Yakış: ‘Persona non grata savaş ilan edilmesinden bir öncesindeki adım’

0

Yaşar Yakış: ‘Persona non grata savaş ilan edilmesinden bir öncesindeki adım’

AKP’nin kurucu isimlerinden, AKP hükümetindeki ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Erdoğan’ın Kavala açıklaması yapan 10 ülke büyükelçisinin “istenmeyen adam” ilan edilmesi talimatını değerlendirdi.

10 ülkenin büyükelçisi veya maslahatgüzarı 18 Ekim’de ortak bir açıklama yayınlayarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) serbest bırakılması kararı almasına rağmen işadamı Osman Kavala’nın dört yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu olduğuna dikkat çekmiş, Türkiye’ye üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin kararları ve imza attığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni hatırlatmıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Kavala açıklaması yapan 10 ülke büyükelçisinin “istenmeyen adam” ilan edilmesi talimatını vermiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu işaret etmişti.

Tüm Türkiye, yeni hamleyi beklerken; AKP iktidarına uyarılar gelmeye de devam ediyor.

Konuya ilişkin VOA Türkçe’den Yıldız Yazıcıoğlu’nun sorularını yanıtlayan AKP’nin kurucu isimlerinden, AKP hükümetindeki ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Erdoğan’ın talimatını uygulatabileceğini ancak bundan Türkiye’nin zarar gereceğini söyledi.

Yakış, “Ben yaptım oldu derseniz yapılır. Diplomatik geleneklerimizde emsali görülmemiş bir durum olacaktır. Diplomatlar ile ilgili ‘persona non grata’ ilan ettiğinizde sözkonusu ülkelerle diplomatik ilişkilerinizi ciddi bir çıkmaza sürüklemiş olursunuz. Bu uygulama diplomatik ilişkilerde, geçmişi itibariyle savaş ilan edilmesinden bir öncesindeki adım olarak yorumlanmaktadır. Söz konusu diplomatlarca böylesi bir ortak açıklama yapmaları gerekir mi gerekmez mi meselesinden bağımsız olarak değerlendirme yapmalıyız. Çünkü Türkiye bu diplomatlar hakkında böyle bir karar alırsa her ülke kendi karşı hamlesini yapacaktır. Türkiye bundan zarar görecektir” dedi.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here