Dünyanın zirvesindeki çöplüğün toplanması yıllar sürecek.

0

Dünyanın zirvesindeki çöplüğün toplanması yıllar sürecek.

Dünyanın en yüksek tepesi Everest Dağı’nda tırmanışlar için kurulan son kampta biriken çöplerin toplanmasının yıllar alacağı belirtiliyor.

8.849 metre yüksekliğindeki zirvenin 850 metre aşağısında bulunan kampta 50li yıllardan beri dağcıların bıraktığı birikmiş çöpler, Nepalli rehber ve taşıyıcılar Şerpalar ile askerlerden oluşan bir ekip tarafından toplanıyor. Kamptaki Şerpaların lideri, biriken çöp miktarının 40-50 ton civarında olduğunu belirtti.

Çöpler, genellikle terkedilmiş çadırlar, boş veya dolu gıda paketleri, gaz tüpleri ve tırmanış halatlarından oluşuyor.

Kuşkusuz zirvenin altında donmuş insan dışkıları da bulunuyor.

Everest’teki çöplerden bir yakın plan fotoğraf

Çöplerin bulunduğu yerin konumu nedeniyle toplanıp taşınmaları zor bir süreç. Çöpler önce insanlar tarafından, sonra bölgenin büyükbaş hayvanı yaklara yüklenerek ve en son da kamyonlarla Nepal’in başkenti Katmandu’ya götürülüyor. Çöp toplama işleminin başlamasından bu yana 11 ton çöp taşınabildi.

Nepal Hükümeti, bir süre önce Everest’e tırmananların atıklarını, çöplerini geri getirmelerini zorunlu kılmıştı. Bu nedenle son zamanlarda dünyanın zirvesine çöp bırakılmıyor. Ancak eski dönemden kalma çöpler zirve öncesi son kampta donmuş halde hala duruyor.

Çöp toplama işini yürüten Şerpaların bulduğu en eski çöp 1957 yılından kalma aydınlatma feneri pilleri.

Bu arada Şerpalar Everest zirvesi yakınlarında 4 dağcının donmuş cesetlerini de bulup Katmandu’ya gönderdiler.