İzmir’de, parmak ve el deformasyonu yaşayan 5 yaş üstü çocuklara 3 boyutlu yazıcılarla mekanik el üretilecek. 

0

İzmir’de, parmak ve el deformasyonu yaşayan 5 yaş üstü çocuklara 3 boyutlu yazıcılarla mekanik el üretilecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, özellikle 6 Şubat depremleri sonrası büyüyen robot el ihtiyacının karşılanması için önemli bir iş birliğine imza attı.

Robot El Derneği ile birlikte parmak ve el deformasyonu yaşayan 5 yaş üstü çocuklara 3 boyutlu yazıcılarla mekanik el üretilecek.

Mekanik elller ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ulaştırılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Arge İnovasyon Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan FabrikaLab’da yürütülecek çalışmaların çok anlamlı olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Yıldırım, “Bu iş birliğinin nihai hedefine baktığımız zaman duygulandıran, insanı derinden etkileyen bir süreci var. Çok kıymetli bir çalışma. Bu aşamaya gelmesi de mutluluk verici. Katkılarınız ve çabalarınız için çok teşekkür ediyorum. Biz bu tür işbirliklerini geliştirmeyi isteriz” ifadelerini kullandı

İlk kez bir belediye ile iş birliği protokolü imzalayan Robot El Derneği Başkanı Serdar Okumuş da “Bu çalışma birçok insana umut olacak. Özellikle 6 Şubat depreminin ardından bu sorun daha da büyüdü. Hepimiz el ele vererek bu soruna çözüm üretmeliyiz” diye konuştu.

Tıbbi cihaz olmayan, protez yerine geçmeyen bu mekanik eller çocukların hayatını kolaylaştıracak.

Temel kavrama hareketini yapan mekanik eller, çocukların kendi kendine yeterliliklerini ve günlük yaşamda bağımsız hareket etme kabiliyetlerini desteklemek amacıyla tasarlandı.

Bu mekanik cihazlar, çocukların etkileşim ve oyun gibi aktivitelerde kullanmaları için geliştirildi. Böylece bireyler sosyal ve duygusal deneyimlerini zenginleştirebilecek. Sadece kavrama hareketi bile bisiklete binen, top oynayan çocukların hayatında fark yaratacak.