Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, İsrail’le olası bir çatışmaya ve topraklarını korumaya hazır olduklarını söyledi.

0

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, İsrail’le olası bir çatışmaya ve topraklarını korumaya hazır olduklarını söyledi.

Mikdad, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emirabdullahiyan’la pazar günü Şam’da görüştü. İki bakan görüşmede, Filistin’e verilecek destek konusunda atılacak adımları masaya yatırdı.

İkili görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlatan Faysal Mikdad, Suriye’nin 1948’den bu yana “İsrail’e direndiğini” söyledi.

Mikdad, “Suriye, İsrail işgaline karşı yıllarca savaştı ve yine savaşmaya hazırız. Ancak zamanına ve şekline biz karar vereceğiz” diye konuştu.

1967’den bu yana İsrail işgali altında olan Golan Tepeleri’ne dikkat çeken Suriye Dışişleri Bakanı, bölgedeki işgali sonlandırmanın en önemli önceliklerden biri olduğunu belirtirken, “Suriye bu kurtarma operasyonlarının bedelini ödemeye hazır” ifadelerini kullandı.

Toplamda 1800 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Golan Tepeleri, İsrail tarafından 1967’de işgal, 1981’de de tek taraflı ilhak edilmişti. 2019’da dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri üzerindeki İsrail hakimiyetini resmen tanıdıklarını açıklamıştı.

İsrail’in tatlı su ihtiyacının üçte birini karşılayan bölge, Doğu Akdeniz’in en stratejik noktalarından biri olarak görülüyor.

Independent

Foto: Reuters