Yamyam Güneş fırtınası bugün Dünya’yı çarpacak: jeomanyetik fırtına ve elektrik kesintilerini tetikleyebilir

0

Yamyam Güneş fırtınası bugün Dünya’yı çarpacak: jeomanyetik fırtına ve elektrik kesintilerini tetikleyebilir

Bilim insanları, nadir görülen yıkıcı bir “yamyam” Güneş fırtınasının bugün Dünya’ya ulaşacağı hakkında uyardı.

Uzmanlar, olayın Dünya’nın manyetik alanında sorunlara neden olacağını belirterek, elektronik sistemler, uydular ve haberleşme üzerinde aksaklıklar yaşanacağını söyledi.

YAMYAM GÜNEŞ FIRTINASI NEDİR?

Güneş fırtnaları, Güneş’in manyetik alanları aniden değiştiğinde veya yeniden hizalandığında, büyük miktarda enerji açığa çıkararak Güneş’ten fırlatılan plazma olarak bilinen yüklü madde bulutlarına deniliyor.

Bilim insanları bugün yaşanacak olan Güneş fırtınasını “yamyam” olarak adlandırıyor, çünkü bu fırtına, kendisinden önce gelen fırtınaları silip süpürüyor.

Birmingham Üniversitesi’nden uzay ortamı uzmanı Dr. Sean Elvidge, bu fırtınaların Dünya’nın manyetik alanında önemli bozulmalar yarattığını, ve iletişim sistemlerini etkilediğini söyledi.

“Yamyam’ Güneş kütle atımlarının oluşumu, ikinci ve daha hızlı bir püskürmenin ilk püskürmeye yetişip onu yutarak devasa bir plazma dalgası oluşturması ile gerçekleşir.” diye  Dr. Elvidge, bu tür çarpışmaların potansiyel sonuçlarını vurgulayarak, Güneş’in muazzam gücünün, Dünya’nın teknolojik altyapısını etkileme kapasitesinin altını çizdi.

Yamyam kütle atılımlarının elektronik sistemler, uydular ve haberleşme sistemleri üzerinde etkili olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here