Almanya’dan FIFA’ya  LGBTİ+ protestosu

0

Almanya’dan FIFA’ya  LGBTİ+ protestosu

2022 Dünya Kupası E Grubu’nda Almanya ile Japonya’nın karşı karşıya geleceği maç öncesi dikkat çeken bir protesto gerçekleştirildi.

Takım halinde kameralar karşısında geçen Alman oyuncular elleriyle ağızlarını kapatarak poz verdi. Alman Milli Takımı’nın bu hareketle amacı turnuvanın başından beri tartışılan ‘One Love’ kol bandı ile ilgili FIFA’yı protesto etmekti.

Hatırlanacağı üzere turnuva öncesi futbolcuların LGBTİ+ topluluğuyla dayanışma göstermek için tasarlanan ‘One Love’ kol bandı takma isteği FIFA tarafından reddedilmiş ve bunu karara rağmen yapacak kaptanların sarı kartla cezalandırılacağı açıklanmıştı.

Dünya Kupası’na katılan Avrupa ülkelerinin FIFA kararı sonrası geri adım atması kamuoyu tarafından tartışma konusu oldu. İngiliz oyuncu Harry Kane, gökkuşağı renklerini içeren bir kalpten oluşan ‘One Love’ kol bandını takacağını belirten 10 kaptandan biriydi. Ancak FIFA’nın sarı kart yaptırımı sonrası yıldız oyuncu da geri adım atmak zorunda kaldı.

One Love kol bandı kararı alan 10 ulusal takımdan dokuzu, eşcinsel ilişkinin suç sayıldığı Katar’da yapılan turnuvaya katıldı. One Love girişimi Hollanda tarafından oluşturuldu ve Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Norveç, İsveç, İsviçre, Galler ve İngiltere tarafından desteklendi.

Tartışmaların hala devam ettiği Katar’da ilk maçına çıkan Almanya, Japonya karşılaşması öncesi ağız kapatma hareketi yaparak FIFA’nın aldığı bu karara net şekilde tepki gösterdi. FIFA’nın bu protesto sonrası Almanya Milli Takımı ile ilgili bir ceza verip vermeyeceği merak konusu.

Yasaklı olan kol bandını takamayan kaptan Neuer, İlkay Gündoğan ve bazı oyuncular  LGBTİ+ topluluğunu temsil eden renkleri kramponlarına taşıdı. Neuer ayrıca FIFA’nın izin verdiği normal kol bandını formasının altında tuttu.

BBC’nin Dünya Kupası’nda görev yapan ilk kadın yorumcusu Alex Scott, tüm bu tartışmaların alevlendiği günlerde canlı yayına ‘One Love’ pazubandı ile çıkarken ülkesi İngiltere’nin aldığı bu kurala uymamıştı. Alex Scott, 29 Eylül 2022’de yayımlanan biyografisinde babası tarafından tacize uğradığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here