19.4 C
Türkiye
Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Büyük sendrom sona mı eriyor? Doktor Mehmet Emin Adin: Kellik ilacı bulundu,...

Büyük sendrom sona mı eriyor? Doktor Mehmet Emin Adin: Kellik ilacı bulundu, FDA onayladı!

0

Büyük sendrom sona mı eriyor? Doktor Mehmet Emin Adin: Kellik ilacı bulundu, FDA onayladı!

ABD’de yaşayan doktor Mehmet Emin Adin, kellik sorunu yaşayanlar için yeni bir ilacın onaylandığını duyurdu.
Cinsiyet fark etmeksizin birçok kişinin sorunu olan bölgesel kellik için yeni bir ilaç bulundu. Tedavide başarılı ilerleme kaydedildi. FDA’nın onayladığı ilaç, yakında ABD’de kullanılmaya başlanacak.
Konuyla ilgili bilgi veren doktor Adin, Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

Adin’in paylaşımları şöyle:

“Kellik sorunu yaşayanlar için çok güzel bir haber. FDA kellik tedavisinde kullanılan bir ilacı ilk defa onayladı. Alopesia areata (bölgesel kellik) tedavisi için JAK inhibitorü Baricitinib’in kullanımı onaylandı. Tedavi öncesi ve sonrası örnek bir hastanın görüntüleri.” diyerek fotoğraf paylaştı.

Adin’in paylaşımları şöyle:

İlacın ismi Olumiant. Tam veya tama yakın saç kaybı olan (kaş, kirpik vs) kişilerde (kadın erkek fark etmez) kullanılabilir. Çalışmaya göre, 4 mg kullanan hastaların üçte birinde en az %80 saç çıktığı gözlenmiş. İlaç ABD’de aylık 5$’a malolacak sigortası olmayanlara aylık 25$.

İlacın çalışmasını yürütenlerden biri bizim üniversiteden Dr King. “Saçını, sakalını ve kaşlarını kaybeden bir hastamı tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra saçları çıkmaya başladı ve tarih yazıldı, bu ilaç hastalığı sonsuza dek değiştirdi.”

Değerli dostlar, şunu belirteyim ki ilacı üretenlerle uzaktan yakından herhangi bir ilişkim kesinlikle yoktur. Bizim üniversiteyle olan bağlantısından dolayı bana gelen email ile haberim oldu. Bir de yukarıda da belirttiğim gibi androjenik tip kellik ile ilgili değil bu tedavi.

Birden çok ülkede yapılan iki adet faz 3 çalışmasını yürüten bilim insanları (yukarıda paylaştığım görselde), androjenik tip (erkek tipi) saç dökülmesi olanların çalışmaya dahil edilmedidiklerini ama buna rağmen çalışmaya yanlışlıkla dahil olmuş olabileceklerini belirtmiş.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here