Türkiye’ye çöl tozu uyarısı! 

0

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Bugün itibarıyla Türkiye’nin batısından etkili olmaya başlayacak çöl tozu, perşembe tüm Türkiye’de etkisini gösterecek. Cumadan itibaren etkisini kaybedecek çöl tozu hafta sonuyla birlikte ülkemizi terk edecek.” dedi.

Tek, yarın özellikle Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde çöl tozunun etkili olacağını, ancak Trakya Bölgesi ve Ege’nin kuzey kesimlerinde yağışlarla birlikte tozun etkisinin azalacağını belirtti. Ayrıca cumartesi günü Orta Akdeniz’den bir yağış sisteminin gelmesinin beklendiğini söyledi. Bu yağışın Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz’in batısında çamurlu yağmura neden olabileceğini ifade etti.

Çöl tozunun demir içerdiğini ve yağışla birlikte yeryüzüne inen tozun bitki, toprak ve su kaynakları için önemli işlev gördüğünü belirten Tek, Türkiye’nin genellikle Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarından etkilendiğini vurgulayarak, “Ülkemizde özellikle bu dönemde çöl tozu daha yoğun olarak gerçekleşmektedir.” dedi.

Hava kalitesinin çöl tozu nedeniyle düşeceğini belirten Tek, özellikle astım ve üst solunum yolu sıkıntıları bulunan kişilerin bu dönemde dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Uzun süreli toza maruz kalmanın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini dile getiren Tek, toza maruz kalan vatandaşların daha hassas olabileceğini, özellikle yaşlılar, çocuklar ve rahatsızlığı olanların tozdan daha fazla etkilenebileceğini belirtti.