8 ÜLKEDEN 8 İLGİNÇ YILBAŞI KUTLAMA GELENEĞİ

0

8 ÜLKEDEN 8 İLGİNÇ YILBAŞI KUTLAMA GELENEĞİ

Ekvator – Korkuluk ve Kukla Yakma:
Birçok Ekvatorlu, gece yarısı kağıttan yapılmış korkulukları ve kuklaları ateşe veriyor. Bu korkuluk ve kuklalara unutulmak istenen günleri temsilen o sene çekilmiş fotoğrafları da ekleyip hepsini yakıyorlar. Geçilen 12 ay içerisinde yaşanan tüm kötü şans ve üzücü olaylardan arınmaya yaradığına inanıyorlar.

Danimarka – Tabak Kırma:
kırmak sadece Yunanlılar’ın sirtaki dansına özgü bir hareket olmadığını, Danimarka’daki yılbaşı geleneğinden anlıyoruz. Ülkede aileler sene boyu sadece bu geleneğe özel olarak tabak biriktirirler ve bu tabakları hiç kullanmazlar. Yılbaşı gecesi ise herkes aile ve sevdiği kişilerin kapılarının önünde bu tabakları kırar. Kapınızda ne kadar çok parçalanmış tabak varsa o kadar şanlı bir sene geçireceğinize inanılıyor. Şans kısmı için bir şey söyleyemiyoruz ancak kapısının önünde çok tabak bulanların çok sevildiği belli.

Güney Amerika – Renkli İç Çamaşırı:
Güney Amerika kıtasında bulunan Meksika, Brezilya ve Bolivya gibi ülkelerde o sene sahip olacağınız talihi, yılbaşı gecesi giydiğiniz iç çamaşırının rengi belirliyor. Bu geleneği burada uygulamak isteyenler için renklerin anlamları şu şekilde: aşkı bulmak isteyenler kırmızı, servet sahibi olmak isteyenler sarı, huzur için beyaz.

Arjantin – Kağıt Konfeti:
Arjantinliler, yıl boyunca birçok evrak ve kağıtları biriktirip; yılbaşı için parçalara bölüp; gece yarısı pencere ve balkonlarından atarak bir konfeti şovu yaratıyorlar. Bu ritüelin geçmişi geride bırakmayı sembolize ettiği söyleniyor. Ancak bütük bir kaynak israfı ve çevre kirliliğine neden olan bu gelenek yavaş yavaş terk edilmeye başlandı.

İtalya – Eşya Fırlatma:
Yılbaşı gecesi İtalya’da saatler 00.00’ı gösterdiğinde sokaklar eski eşyalarla doluyor. İnsanlar kendilerine artık mutluluk vermeyen, eskiyen eşyalarını camdan aşağı atıyorlar. Ancak bu konuda kurallar kesin; “sadece yumuşak eşyalar atılabiliyor”. Eski yorgan ve yastık eşyalardan kurtularak yeni yıla tazelenmiş girdiklerini hissediyorlar.

Filipinler – Yuvarlak Şeyler:
Filipinlerde yeni yıldan tek beklenti her zaman için para oluyormuş. Zenginlik ve refah dileyen halk, yılbaşı gecesi etraflarında bozuk parayı temsil eden yuvarlak şeyler olmasına özen gösteriyomuş. Önlerinde yiyeceklerin bile yuvarlak yapıda malzemelerden yapılmış olması veya yuvarlak şekilde servis edilmiş olması gerekiyormuş.

İspanya – 12 Üzüm
İspanya’da gece yarısı saatler gonglarının her vuruşunda bir üzüm tanesi olacak şekilde 12 adet üzüm yeniyor. Bu görevi başarıyla tamamlayabilenlerin yıl boyunca şanslı olacağı düşünülüyor.

İrlanda – Ökse Otu:
İrlandalı bekar kadınlara özel bir gelenek var sırada. Yılbaşı gecesi bekar kadınlar yastıklarının altına ökse otu koyarak uykuya dalıyor. Rüyalarında evlenecekleri erkeği göreceklerine inanıyorlar, görmeyenler o seneden umudunu kesiyor.