GIDASIZ KALAN İSTANBUL

0

İstanbul eskiden böyle değildi. İstanbul dediğin Eminönü, Aksaray ve Fatih semtleriyle tarihi yarımadaydı, karşısında da Galata ve Pera vardı. Rahmetli teyzemin eşi yine rahmetli eniştem bir İstanbul beyefendisiydi, Üsküdar Salacak’taki evinden çıkarken “İstanbul’a iniyorum” derdi. “Enişte burası neresi” dediğimde, “İstanbul karşı taraftır canım” sözü hep aklımda kalmıştır.

 Salacak vapur iskelesi

Bu sözler çok değil, 70’li yıllara ait… Ondan öncesine bakarsan şaşar kalırsın; İstanbul bağ, bahçe ve bostan diyarıydı.

 Yedikule bostanları

Evliya Çelebi ondan çok sonra Reşat Ekrem Koçu’yu okursan, yedi tepeli kenti nehirler ve dereler ortasında sanki Venedik sanırsın!

 Küçüksu

İstanbul yakın zamanda betona gömüldü, tabutun son çivisi de Kanal İstanbul ile çakılacak.

Türkiye eskiden gıda yönünden kendine yeten ülke sınıfındaydı, et yine pahalı sayılabilirdi ama Doğu Avrupa ovalarından beslenen sığırları ithal etmiyorduk.

İstanbul’da öyle sayılırdı; bu kent en fazla Trakya ve Sakarya bilemedin; Kastamonu’dan gelen ürünlerle idare ediyordu.

İstanbul’un Silivri ve Çatalca çevresi Türkiye’nin manda sütü kaynağıydı.

 Eminönü Meyve Sebze Hali

İstanbul’un sur marulu, Çengelköy salatası hala dillere destandır.

 Sur bostanları

Devletin İstanbul’da tarım alanında da bir örgütlenmesi vardı, il müdürlüğün arazileri son yıllarda yok pahasına satıldı, artık bazılarında gökdelenler yükseliyor.

İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’ne kayıtlı çiftçi sayısı 3 bin dolayında… Bu çiftçilerin çoğu Şile, Silivri ve Çatalca’da… Çoğu arazilerini jet hızıyla satmaya devam ediyor.

Kapısına ilk kilit vurulacak kamu kuruluşu böylece Tarım İl Müdürlüğü olacak.

İstanbul’un ülkenin neden en pahalı kenti olduğu herhalde yeterince açık olsa gerek.

İSTANBUL İÇİN ZİHNİ SİNİR PROJESİ!

İstanbul’un maruluna, hıyarına sahip çıkamayan Tarım Bakanlığı’nın ilginç bir projesi var. Doğum yeri Kanada olan Kanola bitkisinin üretim projesi bu. Bakanlık bu proje için kollarını sıvamış ve şöyle bir açıklama yapmış;

”Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” başlığı altında ”İstanbul İçin Kanola Yağlı Tohum Projesi” kapsamında Silivri, Çatalca, Arnavutköy ve Büyükçekmece’de Kanola tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.”

‘Nereden çıktı bu Kanola(aslında kolza denen bitki ve pek sağlıklı olduğu söylenemez)) derseniz, ayıp edersiniz. Zeytinyağı ve Ayçiçek yağının altın borsasına girmesinden sonra bakanlık geleceği böyle planlıyor!

Tohum dağıtımından bin dolayında çiftçi yararlanmış. Kanola yağına gelince daha çok kozmetik sanayiinde kullanılıyor. Halkımız marketlerden daha kanola yağı satın almaya başlamadı. Anadolu’nun ölmez ağacı zeytin yerine kanola tercihi ayrı bir sorun ama bağsız bostansız kalan İstanbul’a bu bitkiyi nasıl yakıştırdılar? İşin ustalarına göre, böyle uzmanlara şapka çıkarmak lazım!

Cengiz ERDİL/Gazeteci

CengizERDİL/kentekrani

Youtube Abone Olmak İçin Tıklayınız

www.kentekrani.com 27 Ağustos 2023

Yazarın Tüm Yazıları