Sosyal medya hesaplarına soruşturma. Aralarında Sevilay Yılman ve Zübeyde Sarı da var

0
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunun işlendiği ileri sürülen 34 sosyal medya hesabına ilişkin soruşturma başlattı.                                        

Başsavcılığın kurumsal elektronik posta adresine gönderilen iletide, bazı Twitter kullanıcılarının, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunu işlediğine dair ifadeler yer aldı.

Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, şüphelilerin ve suç unsuru içeren paylaşımların tespiti amacıyla çalışma başlatıldı.

Bu çerçevede İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne yazı yazan savcılık, soruşturmaya konu hesaplarda inceleme yapılarak paylaşımların halen bulunup bulunmadığının kontrol edilmesini, varsa diğer suçlara konu olabilecek paylaşımların tespit edilerek açık kaynak raporunun tanzim edilmesini istedi.

Savcılık ayrıca, paylaşımları yapan kişilerin açık kimlik bilgilerinin de tespit edilerek bilgilendirilmesini talep etti. Kimlik tespitlerinin akabinde hesap sahiplerinin ifadelerinin alınması ve şüpheliler hakkında iddianame düzenlenmesi bekleniyor.

Gazeteci Sevilay Yılmaz, hakkında açılan soruşturmaya yönelik sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Karara tepki gösteren Yılman; “Özgür kalıp ve bu iktidarın değişmesi için mücadele etmek manipülasyon yapmak ise buyurun burdayım! Trolleri üzerinden özel hayatıma iftiralarla dolu şantaj yaparak susturmak istediler… Olmadı. Susmadım. Sonra devreye eski iyi dostları koyup susturmak istediler. Olmadı. Yine susmadım. Şimdi yargı eliyle susturmak istiyorlar. Yalana bak! Manipülasyon yapmışım! Gerçekleri yazmak, hakikati anlatmak, özgürce yorum yapmak ne zamandan beri manipülasyon sayılır oldu? Zulmünüz batsın!” ifadelerini yazdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here