Bu bir rekor! Yıllık 1 milyon olan vize başvurusu 3 milyona ulaştı

0

Bu bir rekor! Yıllık 1 milyon olan vize başvurusu 3 milyona ulaştı

Türkiye’den yurt dışına çıkmak isteyenlerin sayısında son iki yılda yüzde 250 artış yaşandığı ortaya çıktı.

TBMM’de Dışişleri Komisyonu üyelerine yabancı ülkelere gidişte yaşanan vize sıkıntısı konusunda brifing veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Türk vatandaşlarının yıllık 1 milyon olan vize başvurusunun geçen yıl 3 buçuk milyona ulaştığını açıkladı.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun son toplantısında milletvekillerinin talebi üzerine Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakçı vize başvurularında yaşanan sıkıntı konusunda, “Pandemi öncesinde her yıl ortalama 1 milyon vize başvurusu yapılıyordu ülkemizden. Bu rakam pandemi döneminde 200 bine kadar düştü. 2022 yılının başından bu yana da tahminen 3,5 milyon vize başvurusu yapılmış. Batı ülkelerinin büyükelçileri ile üç toplantı yaptık. Bazı ülkeler verdikleri vize sayısının geçmişten daha fazla olduğunu anlattılar. Başvurular artınca vatandaşlarımıza verilen ret oranları da artmış durumda” dedi.

Kaymakçı, Türkiye’den gelen milyonlarca vize başvurusunu değerlendirme zorluğu yaşayan ülkelere ‘Türkiye pratiğini’ anlattıklarını da belirterek, “Biz yılda 1,7 milyon vize başvurusunu pratik biçimde kabul ediyor ve yanıtlıyoruz. Onlara Türkiye pratiğini anlattık. Bu işi nasıl sağlam yaptığımızı. Ama tabi Batı ülkeleri bizim kadar esnek davranamıyor” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here