23.4 C
Türkiye
Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Kedi sahiplenmek için bir neden daha;İnsanlar, kediden bulaşan parazit sayesinde daha sağlıklı...

Kedi sahiplenmek için bir neden daha;İnsanlar, kediden bulaşan parazit sayesinde daha sağlıklı ve çekici oluyor!

0

Kedi sahiplenmek için bir neden daha; İnsanlar, kediden bulaşan parazit sayesinde daha sağlıklı ve çekici oluyor!

Finlandiya’daki Turku Üniversitesi’nden Javier Borráz-León’un yönettiği araştırma ekibi, parazitin bulaştığı erkek ve kadınların daha sağlıklı olarak göründüğünü  tespit etti.

Bilim insanları, T. gondii taşıyan 22 erkek ve 13’ü kadın 35 kişiyi, paraziti taşımayan 178 kişiyle karşılaştırdı. Bunlardan 86’sı erkek, 92’si kadındı.

Yapılan testler sonucunda, enfekte kişilerin yüzünün dalgalanan asimetrisi, diğerlerine göre daha düşük çıktı.

Dalgalanan asimetri, güzelliğin ve sağlığın bir göstergesi olarak görülüyor.

Paraziti taşıyan kadınların, diğerlerine göre daha düşük vücut kütlesine ve vücut kütle indeksine sahip olduğu görüldü. Bu kişilerin kendilerini çekici görme oranı ve cinsel partner sayısı daha fazlaydı.

Ayrıca 205 gönüllü hem paraziti taşıyan katılımcıların hem de diğerlerinin fotoğraflarını değerlendirdi.

PeerJ adlı hakemli bilimsel dergisinde 25 Mart’ta yayımlanan çalışmada, enfekte katılımcıların daha çekici ve sağlıklı göründüğü bulundu.

Araştırmacılar, T. gondii enfeksiyonunu, testosteron seviyelerinde değişiklikler gibi yollarla konakçıların yüz simetrisini değiştirebileceğini düşünüyor.

Parazitin ayrıca konakçının metabolizma hızını da etkileyerek bu kişilerin sağlıklı ve çekici görünmesini sağlayabileceği tahmin ediliyor.

Ancak uzmanlar bunların sadece tahmin olduğunun ve daha fazla çalışma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

İnsanlar evcil kedilerinin kumunu temizlediklerinde veya sadece az pişmiş etle yeterince yıkanmamış sebzeleri tüketerek bu paraziti kapabiliyor. Ayrıca cinsel ilişki yoluyla da parazit yayılabiliyor.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here