‘Karaoğlan’ı 15 yıl önce bugün kaybettik.

0

‘Karaoğlan’ı 15 yıl önce bugün kaybettik.

Eski Başbakanı, gazeteci, yazar ve şair Bülent Ecevit’in vefatının üzerinden 15 yıl geçti.

Siyasi yaşamında beş kez başbakanlık görevinde bulunan Ecevit, ‘Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen’, ‘Toprak işleyenin, su kullananın’ sloganlarıyla siyasi tarihimizin en önemli isimlerinden biriydi.

Mustafa Bülent Ecevit, 28 Mayıs 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.
1943-1950 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu milletvekili olarak görev yapan Prof. Dr. Fahri Ecevit ve ressam olan Fatma Nazlı’nın oğludur.

Ecevit 1944 senesinde Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde çevirmen olarak göreve başladı.
Ecevit, 1946 yılında Rahşan (Aral) Ecevit ile evlendi.

Ecevit, Forum Dergisi, Milliyet Gazetesi, Özgür İnsan, Arayış gibi dergilerde çeşitli kademelerde görev aldı.

1957 senesinde milletvekili seçilen Ecevit. 1959 yılında CHP parti meclisi üyeliği ve 1960’tan sonra oluşturulan Kurucu Meclis’te bulundu.

1961 yılında bir kez daha milletvekili olarak meclise giren Ecevit 1961 ve 1965 yılları arasında İsmet İnönü başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinin üçünde de çalışma bakanı olarak görev yaptı.

Ecevit, İsmet İnönü’nün istifası üzerine 14 Mayıs 1972’de toplanan özel kurultayda, CHP Genel Başkanlığı’na seçilerek Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’den sonra CHP’nin 3. Genel Başkanı oldu.

1974’te Milli Selamet Partisi ile koalisyon hükümeti kurarak 8 ay kadar başbakanlık görevini icra eden Bülent Ecevit, 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştirerek Türk ordusunun adaya çıkmasında önemli rol oynadı.

5 Haziran 1977 seçimlerinde CHP’nin aldığı %41’lik oy oranı, Ecevit’i tek başına iktidara getiremese de, Türkiye tarihinde sol bir partinin aldığı en yüksek oy oranı olarak tarihe geçti. 21 ay boyunca bu hükümetin başbakanlığını yürüttü.

Ecevit, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra gözaltına alındı ve siyasetle uğraşması 10 yıl yasaklandı.

Bülent Ecevit, 1987’de yapılan halk oylaması ile siyaset yasağı kaldırılınca Demokratik Sol Parti genel başkanlığına getirilmiştir.

DSP, 1994 seçimlerinde , solun en büyük partisi konumuna geldi; DTP ve ANAP ile kurulan hükümette başbakan yardımcısı, daha sonraki DSP-DYP-ANAP azınlık hükümetinde de başbakan oldu.
1999 seçimleri sonrasında ise 2002 yılına kadar DSP hükümeti ile başbakan oldu.
Ancak 2002 seçimlerinde DSP barajı aşamadı ve Ecevit, yaşının da oldukça ilerlediğini ve sağlığının bozulduğunu göz önüne alarak siyasetten çekilme kararı aldı.

Danıştay saldırısında hayatını kaybeden Yücel Özbilgin’in cenazesinde beyin kanaması geçiren Ecevit 5 Kasım 2006 yılında, 81 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

İşte, foğraflarla Ecevit…

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here