YAZARIMIZ Kemal ASLAN, 30 YILIN ÜRÜNÜ ŞİİRLERİNİ ‘TOLU ŞİİRLER 1, AKIŞ VE ARAYIŞ’ ADIYLA KİTAPLAŞTIRDI

0

YAZARIMIZ Kemal ASLAN, 30 YILIN ÜRÜNÜ ŞİİRLERİNİ ‘TOLU ŞİİRLER 1, AKIŞ VE ARAYIŞ’ ADIYLA KİTAPLAŞTIRDI

Gazeteci – şair Kemal Aslan’ın Akış ve Arayış adını verdiği Toplu Şiirler 1 adını taşıyan 17’inci kitabını yayınlandı. Kitapta Aslan’ın Barbarlar Çağı (2021) ve Matadore (2023) dışındaki şiirleri yer alıyor.

Bu kitapta Tarihsiz Aşk (1993), Dilim İmla (1998), Yoksun (1988), Kim im (1988) ile daha önce yayınlanmamış 8 farklı dosyadaki şiirler bulunuyor.  Kemal Aslan ilk kitabı olan Tarih Siz Aşk’ın yayınlanmasından bu yana 30 yılın geçtiğini hatırlattı. Aslan, şunları söyledi:

“Şiir yazma serüvenim 50 yılı öncesine dayansa da kitap olarak şiirlerimin ilk yayınlanmasından bu yana 30 yıl geçti. Bu sürede dünyada, Türkiye’de, bende ve ilişkide bulunduğum insanlarda çok şey değişti. Olmaz dediğimiz, aklımıza gelmeyen şeyleri yaşadık, yaşıyoruz. Akış ve Arayış, benim şiir serüvenimin nasıl şekillendiğini, hangi uğraklardan geçtiğini, insani bir halin gelgitlerini merak edenlere bir zemin sunuyor.”

Bu kitapta tarihsel, toplumsal ve siyasal koşulların, bireyin yaşamında ve ilişkilerinde bıraktığı izlere, etkilere odaklandığını ifade eden Kemal Aslan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kitap, belkinin hala tüketilemediği, akış içindeki bir rübab-ı şikeste’nin çıkardığı akortsuz bir sesin arayışını aktarıyor. Başka bir dünyanın olabilmesi için var olan dünyada yaşanılan kederi dile getiriyor.”

Aslan, imgesel ağırlıklı şiirlerinde insanlığın yaşadığı trajik konuların tarihselliğini, yarım kalan bir insanlık düşünün travmasını akış ve arayış ile aşabilme arzusunu, mümkün bir dünya özlemi çerçevesinde dile getiriyor.

Kitapta, sıradan yaşamlarda görülmeyen ama toplumsal yaşamda sürekliliğini koruyan konular, bazen minimal şiirler çerçevesinde, bazen de ironik bir biçimde ele alınıyor.

224 şiirin yer aldığı kitabın kapak tasarımını ve illüstrasyonlarını Polat Canpolat yaptı. Artshop yayınlarından çıkan kitap, online platformlardan satışa sunuldu.

Kemal Aslan 

1955 yılında İstanbul’da doğan Kemal Aslan, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İ.İ.T.İ.A. Gaz. Halk. İlş. Y.O’dan (şimdiki Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi) 1977 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1978 yılında Akşam Gazetesi’nde başlayan Aslan, 1980’den itibaren yaklaşık 32 yıl TRT’de muhabir ve editör olarak çalıştı.

Akademik ortamda önce gönüllü olarak (1994-2003) MİHA (Marmara İletişim Haber Ajansı’nda) daha sonra (2000-2010) Marmara İletişim Fakültesi’nde ders saati ücretli olarak çalıştı. 2012 yılından itibaren doktor öğretim üyesi olarak önce İstanbul Aydın Üniversitesi’nde, sonra Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde çalıştı. 2016 yılından bu yana Haliç Üniversitesi’nde görev yapıyor.

2002’den başlayarak haberciliğin farklı alanlarında üçü akademik ortamda yaptığı tezlere dayanan 8 kitap yazdı. Çocukluğundan beri sanatsal ifade tarzları ilgisini çeken Kemal Aslan’ın Tarih Siz Aşk (1993), Dilim İmla (1998), Yoksun (1998), Kim im (1998), Barbalar Çağı (2021), Sesini Arayan Şarkılar (2022), Matadore (2023) adını taşıyan şiir kitaplarının yanı sıra Sesini Arayan Şarkılar (2022) ve Sevda ve Ayrılık Şarkıları (2023) adlı güftelerinin de yer aldığı toplam 16 eseri bulunuyor.