Yaz bitti; şimdi temizlik zamanı…

0

Yaz bitti; şimdi temizlik zamanı…

Sahiller artık daha bir sakin. Tatilciler, yazlıkçılar gitti. Geride büyük kentlerin emekli kaçkınlarıyla buraları mesken yapan emekçiler kaldı. Elbette sahil köylerinde balıkçılar, bağ bahçe tarımı yapanlar. Zaten onlar hep buralardaydılar.

Ege Bölgesi’nde sahil beldelerinde en büyük sorun çöp ve atıklar. Çok az belediyenin de atık tesisi var. İleri seviyede arıtması olan belediyelerin sayısı parmakla sayılacak kadar az. Bodrum ve Didim ilçelerinin nüfusu yaz aylarında milyonla ifade edilirken, ilçe belediyeleri kısıtlı bütçelerle çöp sorununun üstesinden gelmeye çalışıyorlar.

Yaz mevsimi sona erince sahil, plaj ve orman alanlarında geride kalan, insan kaynaklı çöpler oluyor. Ülkemiz insanı bunca uyarıya rağmen hala çok duyarsız. Mesela Didim-Akbük yolunda yol kenarına klozet atıldığı görmüşlüğüm vardır.

Çöpün en tehlikelisi…Maskeler…

Bu yıl çöplere damgasını vuran atık ise herkesin malumu… Maskeler… Pandemiden dolayı ağzımızı burnumuz kapattığımız maskeleri atık, üstelik tehlikeli atık olduğunu unutup sağa sola fırlattık.

Didim’in tatil beldesi Akbük’te sahil temizliği yapan bir avuç çevre gönüllüsünün etkinliğine katıldım. Orman içlerinde en kuytu köşelerden toplanan cam, plastik ve kağıtları görünce; ülkemizi saran yangın fırtınasından tesadüfen kurtulduğumuzu anladım.

Çevre Gönüllüsü Şenay Özden, bu yılın çöp modasının pandemi maskeleri olduğunu belirtiyor ve ekliyor; “ orman içleri, plajlar maskelerle dolu. Neredeyse ağaçların dallarına asacaklar. Bu atıklar çok tehlikeli, kendilerini hastalıktan koruduğunu zannediyorlar ama asık büyük tehlikeyi ortalıkta bırakıp gidiyorlar”

Çocukluğu, gençliği çalışma hayatı Almanya’da geçen emeklilik günlerini Akbük’te geçiren Ali Adıgüzel ise denetimlerin yetersizliğinden şikayetçi. “Almanya bizim neyimiz kıskansın Allah aşkına…Her sabah sahilden ve orman içinden bir büyük poşet çöp topluyorum. Bazı günlerde arkadaşlarla çıkıyoruz, dünyanın çöpünü topluyoruz. Bence çok büyük para cezaları olmalı ve denetim yapılmalı. Almanya’da yere bir çöp attığında bir görevli görürse, yandık demektir.”

Akbük’te çevrecilerin çöp toplama kampanyasında, 3-4 saat içinde 10’dan fazla büyük poşet çöplerle doldu taştı.

Sahilde gördüğüm bir küçük tabela ise unutulamayacaklar arasındaydı. Şöyle yazıyordu tabelada, “Kumsala sigara ekmeyin… Biz diktik yetişmiyor!”

Cengiz ERDİL/Gazeteci

 

CengizERDİL/kentekrani

Youtube Abone Olmak İçin Tıklayınız

www.kentekrani.com 30 Eylül 2021

Yazarın Tüm Yazıları

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here