Paris’teki Arc de Triomphe anıtı sanat için kumaşa sarıldı! 

0

Paris’teki Arc de Triomphe anıtı sanat için kumaşa sarıldı! 

Dünyanın her bir ucundaki kültürel ve doğal abideleri plastik kumaşlarla giydiren ünlü sanatçı Christo Vladimirov Javacheff’in ölümünün ardından son projesi yeğeni tarafından tamamlandı. Bu kez Paris’in simgelerinden Arc de Triomphe’i mavi kumaşla giydirildi. Ortaya çıkan görüntüler, sanat eleştirmenleri tarafından eleştirilerin hedefi olurken, sosyal medyada da anıtın son haliyle ilgili binlerce mesaj atıldı.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan tarihi Arc de Triomphe anıtı plastik mavi kumaşla sarıldı. Fransa halkının tepkisine neden olan bu örtünün sarılma nedeni ise sanat.

Paris’in kültürden sorumlu belediye başkan yardımcısı Carine Rolland’a göre bu “şehvetli, popüler ve anıtsal bir jest”.

Projenin resmi İngilizce adı L’Arc de Triomphe, Wrapped iken, Fransızlar “paketlenmiş” kelimesini kullanarak L’Arc de Triomphe Empaqueté olarak adlandırıyor .

Geçici kurulum için hazırlıklar yaklaşık üç ay sürdü. Ancak hızlandırılmış bir video , enstalasyonun kumaşının bir günde üstten açıldığını ve anıtın bir tarafının altına yönlendirildiğini gösteriyor.

Devasa anıt şimdi, 3.000 metre kırmızı ip ile birlikte gümüş-mavi renkli 25.000 metrekarelik geri dönüştürülebilir polipropilen kumaşla kaplanmıştır. Kurulum resmi olarak 18 Eylül’den 3 Ekim’e kadar 16 gün boyunca yerinde kalacak.

“Sanat eserini görmek, yaklaşmak ve dokunmak için bilete gerek yok” diyen proje web sitesi , “Place de l’Étoile hafta sonları yayaların sanat eserinin tadını çıkarması için araç trafiğine kapatılacak” diye ekliyor.

Arc de Triomphe’yi mavi kumaşla kaplayan Christo Vladimirov Javacheff, hayat arkadaşı ve profesyonel partneri olan Jeanne-Claude’la beraber, 20 ve 21. yüzyılın modern sanattaki en ikonik çifti olarak nam salmışlardı.

Ikilinin en bilinen ve yankı uyandıran enstalasyonu olma özelliği taşıyan eserlerinden biri Alman Parlamentosu Reichstag’ı kumaştan bir binaya çevirmeleriydi. İkili, çağdaş sanatın en çarpıcı örneklerini eserlerine taşımış olmalarıyla ün salmıştır.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here