Futbol dünyasında piyasa değeri en yüksek oyuncu, Manchester City’den Phil Foden!

0

Futbol dünyasında piyasa değeri en yüksek oyuncu, Manchester City’den Phil Foden!

Piyasa değeri 190.2 milyon euro olan Foden’ı, 178 milyon euro ile Manchester United’lı Mason Greenwood ve 159.1 milyon euro değer ile Marcus Rashford takip etti.

Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezinin (CIES) hazırladığı ‘Haziran 2021 itibarıyla en değerli futbolcular’ raporuna göre Avrupa’nın en büyük 5 ligi olarak değerlendirilen Almanya (Bundesliga), Fransa (Ligue 1), İngiltere (Premier Lig), İspanya (La Liga) ve İtalya’nın (Serie A) en üst futbol liglerindeki piyasa değeri en yüksek oyuncular belirlendi.

CIES’in yaş, sözleşmenin tamamlanmasına kalan süre, mevki, kulüp ve milli takımda gösterilen performans ile kulübün performansı gibi kriterlere göre oluşturduğu model doğrultusunda, 190.2 milyon euro piyasa değeri bulunan İngiliz orta saha oyuncusu Phil Foden, en değerli futbolcular sıralamasında zirveye yerleşti.

Listede 4. sırayı alan Borussia Dortmund’un Norveçli golcüsü Erling Haaland’a 155.5 milyon euro değer biçildi.

​İlk 100 futbolcunun dahil edildiği listede Barcelona’nın 33 yaşındaki Arjantinli yıldızı Lionel Messi ve Juventus’un 36 yaşındaki Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo ise yer almadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here