İstanbul’da 250 bin kişinin aşı sırası gelmesine rağmen aşı olmadığı anlaşıldı.

0
144

İstanbul’da 250 bin kişinin aşı sırası gelmesine rağmen aşı olmadığı anlaşıldı.

Korona virüs vakalarının 10 kat arttığı İstanbul’da 250 bin kişinin aşı olmadığı ortaya çıktı.

Bunun nedeni olarak aşının hasta yaptığı düşüncesi gösterilirken Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın bunun mümkün olmadığını söyledi.

TRT Haber’de yer alan habere göre, Korona virüs aşılamasında uygulanan toplam doz sayısı 18 milyonu geçti. İlk doz aşılarını olanlar 11 milyona ulaşmak üzere. Ancak onların da korona virüse yakalanma riski halen devam ediyor.

İlk doz sonrası korona virüse yakalananlara ikinci doz aşı uygulanmıyor. 6 ay sonra aşılama ilk dozdan başlıyor. Aşı olunduğunda da tedbirlere uyulması gerekiyor.

İlk doz aşıyı yaptırdıktan sonra hastalığa yakalananlarda “aşı hasta yaptı” düşüncesi hakim olabiliyor.

Prof. Dr. Kemalettin Aydın;
“Aşıyı yapıyorsunuz, yapınca bir hafta sonra psikolojik olarak koruma kalkanınızı kaldırıyorsunuz. Virüse bağlı hasta olunca ‘aşıya mı bağlı acaba?’ gibi bir soru… Aşının hastalık yapması asla mümkün değil.”

Hastalığa karşı antikor üretmenin en önemli yolu korona virüs aşısı.
Kemalettin Aydın, aşıya uyumla ilgili ise şunları anlattı:

“Yüzde 75’ler civarında bir uyum var. Gönül isterdi ki yüzde 100’ler olsun. Çünkü aşı da bazen yüzde 100 korumuyor. Lütfen aile hekimimizle, hastanemizle bu aşıya uyumu yüzde 100’e taşıyalım ki toplumsal immunizasyona erken ulaşalım. Bu musibetten kurtulalım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here