Tarz-ı Dalokay; Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çin Büyükelçiliği önünde  kazı başlattı ! 

0
40
Çin Büyükelçiliği’nin Meral Akşener ve Mansur Yavaş’a yönelik tepki çeken paylaşımının ardından ASKİ bugün Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde kazı çalışması yaptı.
ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Öztürk, “Su kaynaklarımızın hızla azaldığı bir dönemde, Ankaralının bedelini ödediği kayıp kaçakları tespit etmek maksadıyla Çin Büyükelçiliği önünde başlattığımız çalışmadan dolayı verdiğimiz rahatsızlığı anlayışla karşılayan herkese teşekkür ederiz” dedi.
​Çin’in Ankara Büyükelçiliği, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı etiketleyerek yaptığı paylaşımla gündeme gelmişti.
Akşener ve Yavaş’ın, Barın kentinde 1990’da yaşanan olayla ilgili paylaşımlarına yanıt niteliğindeki açıklamada şunlar yer almıştı:
“Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.”
Aynı gün Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmıştı.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün yaptığı açıklamada, ‘Türkiye’de bazı kişilerin teröristleri ve Çin içinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini’ savunmuş, “Umarız Türkiye’de her kesimden insanlar, Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma yönündeki katı pozisyonunu doğru, mantıklı ve objektif bir biçimde görebilir” ifadelerini kullanmıştı.
Vedat Dalokay Ankara Belediye Başkanı iken, ABD Büyükelçiliği önüne gönderdiği iş makinası Büyükelçilik duvarını ‘yanlışlıkla’ yıkmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here