Nereden Nereye… Es-Es 2. Lig’e düştü!

0
49

PTT birinci liginde mücadele eden tarihinde bir çok başarıya sahip Eskişehirspor bugün oynadığı ve 6-3 mağlup olduğu Altınordu maçından sonra sezonun bitime 6 hafta kala matematiksel olarak Misli.com 2. Lig’ düştü.

Muhteşem taraftar desteği ve bandosuyla gönüllere taht kuran Eskişehirspor önceki sezon pandemi nedeniyle ligden düşme kaldırıldığı için PTT 1. lig’de son anda kalmıştı.

Eskişehirspor, uzun süredir yaşadığı mali kriz, transfer yasağı, eski yabancı oyuncularına ödeyemediği borçları ve Ulusal Kulüp Lisansı alamadığı için 3 puan silme cezasını yaşadığı TFF 1. Ligdeki 5. sezonunda alt lige düştü.

Transfer yasağı sebebiyle transfer yapamayan ve kadrosundaki oyuncularında takımdan gitmesine engel olamayan kırmız şimşekler kadrosunda bulunan ve alt yapıdan gelen genç oyuncularla mücadele ediyordu.

Eskişehirspor’un başarıları:

1965 yılında kurulanEskişehirspor Türkiye 1. Liginde (Süper Ligde) hiç şampiyon olamamış fakat 3 defa 2.lik, 4 defa da 3.lük alarak diğer Anadolu takımları için kırılması güç bir rekora imzasını atmıştır. 1 Türkiye Kupası, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 3 Başbakanlık Kupası bulunmaktadır. Avrupa kupalarında en iyi başarısı ise 1974-75 sezonunda elde ettiği Balkan Kupası 2.liği olmuştur. UEFA Kupası’nda İspanya’nın dev takımı Sevilla’yı Fethi Heper’in son dakikada attığı üç golle deviren kırmızı şimşekler, Türk futbol tarihinde bir İspanyol takımını eleyen ilk Türk takımı olmuştur. Fethi Heper, Mikkeli ( Finlandiya) maçında attığı 4 golle; uluslararası bir karşılaşmada en fazla gol atan Türk futbolcusu unvanını kazanmıştır.
Eskişehirspor ve ilkler:
-Milli Lig’in 1959 yilinda 8 İstanbul, 4 İzmir, 4 Ankara takimindan teşekkül ettiğini ve arada, maçlarını Ankara’da oynama kaydıyla bu ligde Adana Demirspor haricinde başka Anadolu takımının yer almadığını, dolayısıyla bu üç il dışında 2. Lig’de şampiyon olarak 1. Lig’e çıkan ilk takımın Eskişehirspor olduğunu,
-Türkiye’de ilk uluslararasi futbol maçı naklen yayınının Eskişehir’den, Eskişehirspor-Dinamo Moskova maçından yapıldığını,
-1971-1972 sezonunda, Eskişehirspor’un 63 gol attığını ve bunun 1. Galatasaray (34) ile 4. Beşiktaş’ın (28) attığı gol toplamından fazla olduğunu,
-2000-2001 sezonu sonu itibariyle, galibiyeti mağlubiyetinden fazla 5 takımdan biri olduğunu, (242/230, digerleri, GS, FB, BJK, TS)
-Aynı tarih itibariyle, attığı yediğinden fazla 6 takımdan biri olduğunu, (761/739, diğerleri, GS, FB, BJK, TS ve Sarıyer)
-Eskişehirspor aldığında Beşiktaş’ın henüz Türkiye kupası (Federasyon Kupası) nı almamış olduğunu,
-Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Kupası ve Başbakanlık Kupalarının üçünü birden kazanan 6 takımdan biri olduğunu, (diğerleri, FB, GS, BJK, TS ve Ankaragücü)
-Fethi Heper’in, Mikelli maçında attığı 4 golle, bir uluslararası karşılaşmada en çok gol atan türk futbolcusu olduğunu,
-Eskişehirspor taraftarının İngiltere kraliçesine İngiltere’de çiçek verdiğini biliyor muydunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here