“Salgın 2022’nin başlarında sona erer” 

0
97
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi.
2021 yılının da COVID-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı.
Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti.
COVID-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum.” dedi.
Kluge, “Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj.” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci da,
“102 yıldır başımıza gelen hiçbir şeye benzemiyor. İnsanlar onlarca yıl boyunca bunu konuşacak” dedi.
Dr. Fauci, 2022’ye kadar maske takmaya devam edileceğini de söyledi.
Johns Hopkins geçtiğimiz hafta ülkede 13 bin 347 can kaybı ve 500 binden fazla yeni vaka olduğunu duyurdu.
ABD yarım milyon can kaybına ilerlerken, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Salgınla mücadelenin en önemli isimlerinden biri olan ve ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın görevi devralmasından sonra da Baş Tıbbi Danışman görevini sürdüren Dr. Fauci, “Bu gerçekten korkunç. Tarihe geçen bir şey. 1918’deki salgından beri 102 yıldır başımıza gelen hiçbir şeye benzemiyor. İnsanlar onlarca yıl boyunca bunu konuşmayı sürdürecek” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here