Türk pop müziği sanatçısı Serpil Barlas hayatını kaybetti

0
101
Özellikle 1980’li yıllarda seslendirdiği şarkılarla büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran sanatçı, üstlendiği sosyal sorumluluk projeleriyle de gündem yaratmıştı.
Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan Serpil Barlas, müzik çalışmalarına orada devam etmişti. Ünlü kompozitör Uğur Dikmen ile evli olan Barlas, aynı zamanda Türk Sanat Müziği’nin assolistlerinden Aysel İpar’ın da kızıydı.
Son olarak bir single hazırlıkları içinde olan sanatçı, Nisan ayında stüdyoya girmeyi planlıyordu.
Barlas’ın geçtiğimiz gece saat saat 23.00 sularında, Beşiktaş’taki evinde akşam yemeğini yedikten sonra meydana gelen ritim bozukluğuna bağlı kalp yetmezliğinden hayatını kaybettiği bilgisi verildi.
Serpil Barlas’ın cenazesi, 22 Şubat Pazartesi günü Feriköy Mezarlığı’nda anneannesi Macide Balkış’ın bulunduğu aile kabristanına defnedilecek.
Şehir Tiyatroları’nda başlayıp, müzikle devam eden uzun bir sanat serüveninin kahramanıydı Serpil Barlas…
Yıllarca dönemin önemli orkestralarında solistlik yapan Barlas’ın hayatındaki dönüm noktası ise, Altın Ses Yarışması’ndaki başarısı oldu.
Hepimiz onu ilk 45’lik plak çalışmasının çıkış şarkısı ‘Dibi Dibi Da’ ile tanımaya başladık.
Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde ‘Yaşamaya Bak’ isimli şarkısı ile 1970’lerin Türkiye’sinde evlerimize konuk oldu.
1978 yılında Amerika’ya yerleşen sanatçının yolu 1993 yılında tekrar Türkiye’e düştü.
O yıllardan bu yana AIDS ile mücadele eden Barlas, 1998-2001 yılları arasında da özel bir televizyon kanalında yayınlanan “Serpil Barlas’la Kurdele” isimli programla adından uzun zaman söz ettirmeyi başardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here