Okulda, Kovid-19’a yakalanan öğrencilerden virüs kapan kedi hastalığa yakalandı 🙀

0
173
Güney Kore’de ilk kez bir kedi koronavirüse yakalandı
Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bir kedinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Kedinin barınağa sevk edildiği belirtildi.
Güney Kore’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), ülkede bir ilk yaşandığını duyurdu.
Daily Mail’in haberine göre, ülkenin güneyindeki Jinju kentinde dini eğitim veren bir okulda bakılan kedinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Okulda 100 kişinin Kovid-19’a yakalandığı ve kedinin de virüsü bu kişilerden kaptığı kaydedildi.
Yetkililer, kedinin barınağa nakledildiğini açıkladı.
Daha önce İngiltere, Brazilya, Rusya ve Japonya’da da kedilerde koronavirüs tespit edilmişti. Hong Kong’da geçen yıl bir köpek koronavirüs nedeniyle ölmüştü.
Öte yandan, İtalya merkezli Takis Biotech’in veteriner birimi EvviVax ve ABD merkezli Applied DNA Sciences, hayvanlar için Kovid-19 aşısı geliştirme çalışmalarına başladıklarını duyurmuştu.
Kediler koronavirüse nasıl yakalanır ?
Kediler, enfekte bir kişi öksürdükten veya hapşırdıktan sonra enfekte damlacıkları soluyarak, insanlarda olduğu gibi enfekte olur.
Dünya çapında bir avuç vaka oldu ve neredeyse hepsi bunu sahiplerinden almış gibi görünüyor. Neyse ki hayvanlar enfeksiyona çok daha az duyarlıdır.
Kurban olan en büyük kedi, New York Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki dört yaşındaki Malaya kaplanı Nadia’dır. Tamamen iyileşti.
Virüsü, Köpekler ve diğer hayvanlar da alabilir mi? 
Evet, dünya çapında köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda vakalar olmuştur. Bazı hayvanlar özellikle hassastır.
Salgınların ardından İspanya ve Hollanda’daki çiftliklerde yüzbinlerce vizon katledildi.
İnsanlar Covid’i enfekte evcil hayvanlardan alabilir mi?
Hayvanların bunu insanlara aktardığına dair hiçbir kanıt yok, araştırmalar bulaşıcı olmak için yeterince virüs ‘yaymadıklarını’ öne sürüyor.
Bununla birlikte, Hükümet bilim adamları, kapı kolları gibi yüzeylerde olduğu gibi hayvanların da ‘fomite’ gibi davranabilecekleri konusunda uyardılar.
Örneğin, enfekte bir kişi köpeğine öksürürse, virüs kürkü üzerinde hayatta kalabilir ve onu felç ettiğinde başka bir kişiye geçebilir.
Peki ya hayvanlar bunu birbirine yayar mı? 
Kedilerin koronavirüsü diğer kedilere yayabileceğine dair kanıtlar var.
Mayıs ayında, Wisconsin Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, üç kediye virüs bulaştırdıklarında bir deney yaptılar ve ardından yanlarına üç Covid içermeyen kedigil koydular.
Üç yeni gelen, enfekte hayvanlardan yakaladıktan sonra test pozitif çıktı.
Kedilerde virüsün belirtileri ne kadar kötüdür ?
Covid-19, hayvanlarda insanlara göre çok daha az ölümcül görünüyor. Test sonucu pozitif çıkan İngiliz kedisi hafif klinik semptomlar gösterdi, ancak tamamen iyileşti.
Test sonucu pozitif çıkan diğer birçok kedigil hiçbir belirti göstermedi.
Test pozitif çıktı – evcil hayvanımı nasıl koruyabilirim?
Halk Sağlığı İngiltere, evcil hayvan sahiplerini hayvanlarla temastan önce ve sonra ellerini yıkamaya çağırdı. İngiliz Veteriner Derneği, enfekte kişilere hayvanlarla teması kısıtlamalarını tavsiye eder.
Test sonucu pozitif çıkan mal sahipleri, mümkünse kedileri ev içinde tutmalıdır.

Kedime veya köpeğime maske takmalı mıyım ?
Hayır! Nottingham Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Dr.Jenny Stavisky şöyle açıklıyor: ‘Muhtemelen korkutucu bulacaklar. Bununla birlikte, evcil hayvanınızı nazikçe maske takan insanları görmeye alıştırmaya çalışmak iyi bir fikir olabilir, böylece korkmasınlar. ‘

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here