-Göç yönümü değiştirdim de bi’sorsana niye?  Karadeniz sıcak çok sıcak Efendim! 

0
70
Hamsi’nın sırra kadem basmasının nedeni anlaşıldı; meğer tersine göç başlatmışlar ! 
Hamsi artık Batıya, Bulgaristan yönüne gidiyor. 
Küresel iklim değişikliği Karadeniz’de, balıkların boyutunun yanı sıra göç yollarını da etkiledi.
Küresel iklim değişikliği Karadeniz’de, balıkların boyutunun yanı sıra göç yollarını da etkiledi.
Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, Karadeniz’de bütün balıkların doğu yerine batıya doğru göç ettiğini belirterek;
“İlk defa böyle bir durum yaşanıyor, balık sürüleri deniz suyu sıcaklığının 9-10 derece olduğu Bulgaristan kıyılarına göç ediyor.
Bunun temel nedeni, Karadeniz’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile deniz suyu sıcaklığının düşmemesi.
Deniz suyu sıcaklığının Bulgaristan tarafında 9-10 derece, Gürcistan tarafında 12 derece, Samsun çevresinde ise 13-14 derece civarında olması balık sürülerinin doğu yerine daha soğuk olan batıya göç etmesine neden oluyor.
Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, önceki yıllarda balıkların Karadeniz’de doğuya doğru göç ettiklerini söyleyerek “Bu zamana kadar balık hep doğuya gidiyordu, bu sene batıya gidiyor. Bu sene Gürcistan tarafı sıcak, Bulgaristan tarafı soğuk. Şu ana kadar balığın göç yolları da döndü. Hamsi karayele gidiyor. Tekneler Gürcistan’a giderdi şimdi orası sıcak, Bulgaristan soğuk. Balığın göç yolları da değişti. Bu seneki durum daha önce görülmedi. Bugün burada avladığımız balık yarın Sinop’a gidiyor, orada avlanan ise daha batıya gidiyor. Bütün balıklar boğaz ağzına yığıldı. Ereğli’den İğneada’ya kadar. Karadeniz’de doğuda Hopa’da olan balıklar öyle. Gürcistan’da da az balık. Göç yolları da değişti. Büyük bir sıkıntı. Sıcaklık doğal felaket diyelim yani balıkların bile göç yollarını değiştirdi” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here