WhatsApp”tan ‘zorunlu güncelleme’ : Son gün 8 şubat Tamam mı Devam mı? 

0
136
‘Devam’ diyenleri neler bekliyor? 
‘Tamam’ diyecekler için benzer hangi seçenekler var
 
Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat’a kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmesi gerekiyor.
Güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini 8 Şubat’a kadar onaylamayan kullanıcıların uygulamayı kullanamayacağını bildiren WhatsApp, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kullanıcıların bu durumdan etkilenmeyeceğini duyurdu.
ABD’li teknoloji devi Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, kullanıcılarına güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini içeren bir bildirim yolladı.
Bildirimde, güncellemelerin “WhatsApp hizmeti ve verilerinizi nasıl işlediğimiz. İşletmelerin, WhatsApp sohbetlerini saklamak ve yönetmek için Facebook tarafından barındırılan hizmetleri nasıl kullandığı. Facebook şirket ürünlerinde entegrasyonlar sunmak için Facebook ile nasıl çalıştığımız.” konularında daha fazla bilgi içerdiği belirtildi.
Kullanıcıların “Kabul Et” sekmesine tıklayarak, 8 Şubat’ta yürürlüğe girecek yeni koşulları ve gizlilik ilkesini kabul etmiş olacağının aktarıldığı bildirimde, “Bu tarihten sonra, WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için bu güncellemeleri kabul etmeniz gerekecektir. Hesabınızı silmeyi tercih ediyor ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız Yardım Merkezi’ni de ziyaret edebilirsiniz.” ifadelerine yer verildi.
Türkiye’deki kullanıcılar güncellemeyi kabul etmek zorunda 
WhatsApp sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat’a kadar onaylanması gereken yeni koşulların AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamadığı belirtildi. Belirtilen ülkelerdeki kullanıcıların verilerinin reklam ve benzeri amaçlarla Facebook’un şirketleriyle paylaşılmayacağı kaydedildi. WhatsApp, güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi Avrupa Bölgesi olarak tanımlasa da belirtilen ülkeler arasında sadece AB ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat’a kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmesi gerekiyor.
“Facebook şirketleri paylaştığımız bilgileri kullanabilir”
WhatsApp’ın 4 Ocak’ta güncellenen “Gizlilik İlkesi”ne uygulamanın resmi sitesinde de yer verildi. Sitede yer alan metinde, WhatsApp’ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:
“Hizmetlerimizin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak veya toplamak zorundadır. Aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız.
Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.”
Mesajlardan konum bilgilerine tüm bilgiler toplanıyor
WhatsApp’ın sitesindeki bilgilere göre, uygulamanın kullanıcılarından topladığı bilgiler arasında; hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler yer alıyor.
Uygulama elde ettiği bilgileri; hizmetler, emniyet, güvenlik ve bütünlük, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler ve kurumsal iletişimler için kullanıyor.
WhatsApp, Facebook tarafından 2014 yılında satın alınmıştı. Facebook, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan Messenger, Facebook ve Instagram’ı da bünyesinde bulunduruyor.
Facebook, Cambridge Analytica gibi veri skandallarıyla gündeme gelmiş, kurucusu Mark Zuckerberg ABD’nin ilgili kurumlarına konuyla ilgili ifade vermişti.
Bu durumda WhatsApp’a alternatif mesajlaşma uygulamaları nelerdir? 
Signal
Signal ücretsizdir, güçlü şifrelemeye sahiptir ve tüm mobil platformlarda çalışır. Diğer çoğu mesajlaşma uygulaması gibi Signal kullanımı da oldukça kolaydır. Aynı zamanda sesli ve video arama özellikleri ile WhatsApp’ı da aratmaz.
Signal’in masaüstü kurulumu sayesinde onu telefonunuzun yanı sıra bilgisayarınızdan da kullanabilirsiniz.
Her mesaj şifrelendiği için onları yalnızca alıcı ve gönderici görebilir. Bilgisayar korsanları mesajları okuyamazlar. Signal açık kaynak kodlu şifreleme kullanır, bu sayede uzmanlar onu test edip hataları tespit edebilirler. Bu, uygulamayı daha da güvenli bir hale getirir.
Kullanıcılar, otomatik silme özelliği ile mesajların belirli bir süre sonra kaybolmasını tercih edebilirler. Bu, telefonunuza birinin erişmesi durumunda bile gizliliği garanti eder.
Signal’de hareketli ifade simgeleri yoktur. Ancak cihazınızın ifade simgelerini uygulamaya aktarabilirsiniz.
Threema
Threema tam gizlilik sözü verir. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz uygulamada değil, telefonunuzda saklanır. Mesajlar da iletilir iletilmez silinirler. Ayrıca insanlara ulaşmak için telefon numaranızı değil 8 haneli Threema Kimliğini kullanarak, gizliliği daha iyi korursunuz. Kişileri eşsiz Karekodlarla doğrulayabilirsiniz.
Threema metin, sesli arama, paylaşılan dosyalar ve grup sohbetleri dahil tüm mesaj türleri için uçtan uca şifreleme kullanır. Durum mesajlarınızı bile şifreleyerek kimsenin gönderilerinizi izleyememesini sağlar. Mesajlar yalnızca gönderici ve alıcı tarafından okunabilir.
Threema’yı tarayıcı üzerinden de güvenle kullanabilirsiniz. WhatsApp’ta olduğu gibi uygulama, biçimlendirme özelliklerinin yanı sıra konum ve dosya gönderimini de destekler. WhatsApp’a ek olarak kullanıcılar anket oluşturabilir ve her mesaja “beğeni” bırakabilirler. Hatta belirli sohbetleri gizleyebilir ve onları şifreyle koruyabilirsiniz.
Threema, gizlilik dostu yasaları ile bilinen İsviçre kökenlidir.
Telegram
200 milyondan fazla etkin kullanıcısı olan Telegram, WhatsApp’a popüler bir alternatiftir. Bulut tabanlı uygulama çeşitli platformlarda çalışır. WhatsApp’taki gibi birine mesaj iletildiğinde ikili onay işareti gösterme özelliği vardır.
Uygulama varsayılan olarak sesli aramalar için uçtan uca şifreleme kullanarak aramalarınızı kimsenin dinleyememesini sağlar. Ancak mesajlara uygulanan şifrelemenin depolama alanında fazla yer kaplamaması için manuel olarak açılması gerekir.
Signal gibi Telegram da mesajların belirli bir süre sonra otomatik olarak silinme özelliğini sunar. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını da destekler.
Wire
Avrupa veri saklama yasaları ile korunan Wire, uçtan uca şifreleme sunan güvenli bir mesajlaşma yazılımıdır. Ücretsiz kişisel hesapların yanı sıra ek destek ve özellikler sunan ücretli işletme planları da vardır. Wire son derece temiz sesli ve görüntülü arama sunar.
Wire birebir ve grup ekran paylaşımını da destekler. Aynı zamanda medya dosyaları paylaşımını ve ses filtrelemeyi de destekler. Tüm büyük platformlarda mevcuttur, hesabınıza aynı anda sekiz cihazdan giriş yapabilirsiniz.
Metni kalın ve italik olarak biçimlendirebilir, sohbet içerisinde liste oluşturabilirsiniz. Ayrıca kolay paylaşım için dosya boyutlarını değiştirebilir ve daha fazla gizlilik için mesajların belirli bir süre sonunda silinmesi için zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.
WeChat
WeChat uygulaması Çin’de geliştirilmiş olan bir sohbet uygulamasıdır. Yazılı, sesli ve görüntülü haberleşme fonksiyonları mevcut olan WeChat, özellikle Uzak Doğu’da geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. WeChat uygulaması için WhatsApp’ın muadili diyebiliriz. WeChat uygulaması ile sevdiklerinizle ücretsiz bir şekilde doyasıya konuşabilirsiniz. WeChat uygulamasını ücretsiz bir şekilde AppStore veya Google Play Store’dan indirebilirsiniz.
Line
Line uygulaması Japonya’da ortaya çıkan bir sohbet uygulamasıdır. Line uygulaması WhatsApp uygulamasına muadildir. Line uygulaması, kullanıcılarına farklı oyun ve eğlence imkanı da sunuyor. Sohbeti eğlenceli hale getiren Line uygulaması ile mesajlaşmalarınız çıkartmalarla çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Line uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Line uygulamasını ücretsiz olarak AppStore veya Google Play Store’dan indirebilirsiniz.
Facebook Messenger 
Facebook’un Messenger uygulaması, WhatsApp’ı aratmayacak özellikleri bünyesinde toplamıştır. Diğer sosyal medya uygulamalarında olan çoğu özelliği bulunduruyor. SnapChat ve Instagram’da olan hikaye özelliği de Facebook Messenger uygulamasında mevcuttur. Facebook Messenger uygulamasını ücretsiz olarak AppStore veya Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here