’27 Aralık 1919 Kızılca Gün’ Anıtı’nın açılışı yapıldı.

0
103
 Ankara’da TBMM, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın arasında bulunan büyük meydana, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıl dönümü dolayısıyla yaptırılan “27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı” düzenlenen törenle açıldı.
Mansur Yavaş, “Maliyeti Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. Organize Sanayi Bölgesi tarafından karşılanan eserin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyetini, onları karşılayan Ankaralıları ve 16 Türk devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni sembolize ettiğini belirterek, yaklaşık 10 metre uzunluğundaki anıtta Türkiye Cmuhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra dönemin Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Vali Vekili Yahya Galip, Müderris Beynamlı Hacı Mustafa Efendi, ilk kadın muhtar Satı Kadın’ın yer aldığını” söyledi.
27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ile Milli Mücadele yıllarını anlatan anıt, Genelkurmay Kavşağı’na konuldu. Heykeltraş Aslan Başpınar tarafından yaklaşık 10 metre yüksekliğe ve 4,5 metre ene sahip cam elyaf takviyeli polyester malzemeden yapılan anıt, 17 figür ve 1 rölyeften oluşuyor. Anıta verilen isim olan ‘Kızılca Gün’, Oğuz töresine göre bir devletin yıkılıp yeni bir devletin kurulduğu ve yeni liderin seçildiği gün olarak biliniyor.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş göreve geldiğinde, selefi Melih Gökçek’in kendi döneminde 1,5 milyon TL’ye yaptırarak bu alana yerleştirdiği “kol saati” heykelini buradan kaldırtmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here