İtalya’da Kadın örgütlerinin uzun süredir talep ettiği, kürtaj hapı kullanımının yasal hale getirilmesi talebi kadınların zaferiyle sonuçlandı.

0

 İtalya’da Kadınlar, kürtaj hapını hastaneye yatırılma gereği olmadan ve gebeliğin 9. haftasına kadar yasal olarak kullanılabilecek.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, kadın örgütlerinin uzun süredir talep ettiği, kürtaj yasasındaki değişikliğin yapıldığını açıkladı.

Kadınlar, pandemi nedeniyle hastanelerin yatak sıkıntısı yaşamasının ve olası risklerin artması nedeniyle “kürtaj hapı” olarak bilinen “RU486” ilacının kullanım şartlarının gevşetilmesini talep ediyordu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre yapılan değişiklikle bu hap, hastaneye yatırılma gereği olmadan ve gebeliğin 9. haftasına kadar yasal olarak kullanılabilecek.

Bakan Speranza, İtalya’da 1978’de kürtajı suç olmaktan çıkaran 194 sayılı “kürtaj yasasına” atıfta bulunarak yeni yasal düzenlemenin, “bir medeniyet yasası olan 194 sayılı kanunla tam uyum içinde, ileriye doğru atılmış önemli bir adım” olduğunu söyledi.

Kadın örgütlerinin yanı sıra İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de geçen ay yaptığı bir açıklamada, “Covid-19 İtalya’da yasal kürtajın önündeki engelleri artırıyor” eleştirisinde bulunmuştu.

Değişiklik sonrası, kadın hakları örgütü olan “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz” (Non Una di Meno), haberi “Kazandık” mesajıyla kutladı.

  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here